"Predlagamo prekvalifikacijo vojaškega osebja po načelih mirovne in socialne politike, del vojakov bi prekvalificirali v socialne delavce, ki skrbijo za starostnike, del pa v civilno zaščito. Predlagamo preusmeritev finančnih sredstev. Predlagamo odprodajo pretežnega dela oborožitve. Predlagamo, da se prazne vojašnice spremenijo v varovana stanovanja in v domove za ostarele, v negovalne bolnišnice, v stanovanja za mlade družine, v mladinske centre ali kakšne druge socialne institucije," se glasi začetek peticije, ki je nastala v uredništvu Mladine.
In zakaj so se za akcijo odločili ravno zdaj? "Izhodišče je globalna kriza in razmišljanje o drugačni družbi," je za zurnal24.si pojasnil odgovorni urednik Mladine Grega Repovž. S predlogom bi denar "iz okostenelih sistemov preusmerili k ljudem", še pojasnjuje Repovž.
Vojaki – socialni delavci
Naredili so načrt, da bi 2000 sedanjih vojakov postalo gardistov, ki bi pomagali v primeru naravnih nesreč, v primeru napada na državo pa bi "skupaj s policijo organizirali splošni ljudski odpor".
500 vojakov bi bilo izurjenih za mirovne misije, s čimer bi ostali v Natu, vendar pri Mladini predlagajo razmislek o izstopu iz Nata.
Preostalih 5000 vojakov pa bi se prekvalificiralo in skrbelo za starostnike in ostale posameznike, ki potrebujejo pomoč.
"V našem predlogu ne gre za popolno demilitarizacijo države, saj bi za varnost in obrambo skrbele posebej izurjene enote gardistov in policistov," so še zapisali v peticiji.
Med podpisniki so že varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek Travnik, pa Spomenka Hribar, Tone Pavček, Zoran Predin, Polona Vetrih, Jan Cvitkovič in še mnogi drugi.