Splet. “Na Sitweetu je v Sloveniji na dan okrog sto novih tviterašev, številka se strmo dviguje. V zadnjih 11 mesecih smo zaznali dva milijona tvitov,” nam je povedal avtor spletne strani Sitweet Matija Rijavec, ki spremlja slovenske uporabnike na Twitterju; po njihovih podatkih jih je že več kot osem tisoč.
Projekt začeli marca lani
Projekt je nastal marca lani, ustvarjalce pa je zanimalo, ali bi lahko naredili seznam vseh tviterašev: “Na Facebooku je denimo to čisto preprosto – z nekaj kliki je število uporabnikov znotraj izbrane države dostopno vsem. Začeli smo z ročnim vnašanjem uporabnikov s seznamov, ki so jih slovenski uporabniki sestavili že sami. Temu je sledil algoritem, ki je iskal uporabnike, s katerimi se ti uporabniki pogovarjajo oziroma jim sledijo. Algoritem smo postopoma dodelovali, da je zdaj sposoben samodejno zbirati informacije o uporabnikih in jih dodajati v našo bazo. Pri Twitterju so nam odprli dostop do njihovega API, tako da imamo možnost zbirati precej podatkov o tviteraših in vsebinah njihovih tvitov – tako lahko izdelujemo natančne analize.”
Največ od 18 do 34 let
Zanimalo nas je, ali imajo tudi strukturo slovenskih tviterašev oziroma kakšne starosti so uporabniki v Sloveniji: “Teh podatkov trenutno nimamo, vendar bi po strukturi tvitov, jeziku in oceni uporabniških računov lahko z veliko gotovostjo trdili, da gre za tako imenovane early-adopterje, torej nekje v rangu od 18 do 34 let.”
Več o ažurnih podatkih slovenskih tviterašev lahko spremljate na spletni strani Sitweet.com.