"Zadolženost je še vedno velika težava in povzroča največ izgube. Ne glede na to pa se je Obalno-kraška regija po treh letih le otresla rdečih številk in je lani kot celota poslovala z dobičkom, ki je dosegel 5,7 milijona evrov," so razkrili na koprski izpostavi Ajpesa, ki ga vodi Mariza Šturman.
Od 12 regij 6 v minusu
V državi je sicer lani šest regij poslovalo pozitivno (najbolje je bilo v Osrednjeslovenski, v plusu pa so tudi v jugovzhodni Sloveniji, Podravju in na Koroškem ter Spodnjeposavska regija), v šestih regijah pa je gospodarstvo še vedno v minusu (Pomurska, Savinjska, Zasavska, Gorenjska, Goriška in Notranjsko-kraška).
Turistov veliko, minus tudi
Med vsemi obalno-kraškimi občinami je najslabše v piranski, in sicer zaradi negativnega poslovanja Istrabenzovih turističnih družb in hotelov skupine Bernardin. Turizem in gostinstvo je pridelalo več kot 27 odstotkov vseh izgub regije.
Kljub podatkom o dobrem turističnem obisku na Obali so po javno dostopnih podatkih v Istrabenz turizmu in Istrabenz hotelih Portorož lani skupaj pridelali 12,8 milijona evrov minusa. Slabo so poslovali tudi v Hotelih Bernardin; izguba je lani namreč presegla deset milijonov evrov in je več kot dvakrat višja kot leto pred tem.
Optimizem preuranjen
Obalno-kraška regija, ki je bila v preteklosti tudi po povprečni plači vselej nad državnim povprečjem, je ta položaj izgubila. "Ne glede na podatke, da se je Obalno-kraška regija po treh letih kot celota le izkopala iz rdečih številk, pa bi bil pravi optimizem verjetno še preuranjen, saj so boljši pozitivni rezultati zabeleženi le v manjšem številu družb, medtem ko se velik del gospodarstva še vedno srečuje s težavami tako na prihodkovnem kot likvidnostnem področju," so sklenili na Ajpesu.