Slovenija
4 ogledov

"Trubar nas je povezal kot narod"

S protestantizmom in Trubarjem smo dobili identiteto, kije ni mogoče izbrisati, Žurnal24 main
Reformacija in protestantsko gibanje sta pustila neizbrisen pečat, lahko pa bi se nas dotaknila tudi v svojem racionalnem temelju, je dejal Pavel Gantar.

Kot je na državni proslavi ob dnevu reformacije dejal predsednik DZ Pavel Gantar, se premalo zavedamo pomena, ki ga ima za nas in za sodobno slovensko družbo dan reformacije. S Primožem Trubarjem smo Slovenci dobili prvo tiskano knjigo v skupnem jeziku, ki je povezovalni element vsakega naroda.

Skupni jezik nam je utrdil zavest o skupni pripadnosti, povezanosti in skupni zgodovinski usodi, ki nam je omogočila, da smo napredovali tudi kot narod, je povedal Gantar. Z izdajo prve slovenske knjige pa nas je Trubar povezal s "takratno sodobno Evropo" in tako postal eden najpomembnejših oblikovalcev slovenske kulturne zgodovine.  

Čas za refleksijo
Gantar je ocenil, da je dan reformacije tudi priložnost, da se vprašamo, kako je z nami danes. Kot meni, se je slovenska družba v slabih 20 letih zelo spremenila. Iz družbe, "enake v pomanjkanju", smo se postopoma spremenili v družbo, ki se je opazno razslojila. Kljub temu je prepričan, da se je kakovost življenja vseh izboljšala.

Toda danes, ob gospodarski in finančni krizi se po Gantarjevih besedah postavlja vprašanje, ali so vse te razlike, ki izhajajo iz lastniških transformacij, legitimne in upravičene. Ob tem je predsednik DZ opozoril, da se sprožajo vprašanja o etičnosti kapitalizma in družbene ureditve, v kateri živimo.

Kapitalizem, umiritev pridobitniškega hlastanja
"Kapitalizem naj bi pomenil omejevanje ali pa vsaj racionalno umirjanje tega iracionalnega gona," je Gantar navajal misli Maxa Webra, ki je bil prepričan v povezavo med protestantsko etiko in duhom kapitalizma.

Ob tem je predsednik DZ dodal, da brezobzirno pridobitniško hlastanje, kot ga poimenuje Weber, spodjeda racionalno jedro kapitalizma. In kar je še huje, brezobzirno podjetniško hlastanje ljudi oropa za priložnosti in svobodo izbire.

"Ampak v luči današnjega duhovnega trenutka bi si nemara želeli še več. Da bi se nas protestantizem dotaknil še bolj, tudi v njegovem gospodarsko-kulturnem in racionalnem temelju. Da ne bi ostal samo spomin, da bi tudi danes racionalna etika obvladovala naše ravnanje. Da bi znali razumeti besedo omejevanje,"
je slavnostni govor sklenil Gantar.

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.