Slovenija
2 ogledov

Tretji svet se duši v e-smeteh

Sistemsko ravnanje smeti je najboljši odgovor. (Foto: Barbara Milavec) Žurnal24 main
Kupi izrabljene elektronike se nezadržno in čedalje hitreje kopičijo v razvijajočem se svetu, kar bi lahko povzročilo precejšnje ekološke težave.

Združeni narodi (ZN) v svojem poročilu ugotavljajo, da največje breme smeti nosijo Kitajska, Indija in nekatere afriške države, piše BBC. Samo v Indiji bi se lahko v prihodnjem desetletju količina teh smeti povečala za 500 odstotkov, kar bi imelo negativne posledice za okolje in zdravje ljudi.

Do leta 2020 se bo količina e-smeti za 400 odstotkov, v primerjavi z letom 2007, povečala tudi na Kitajskem in v Južni Afriki.

Hitro rastoči kupi
Raziskava je zajela 11 držav in pokazala, da se količina e-smeti na leto poveča za 40 milijonov ton. Vendar to povečanje ni omejeno samo na razviti svet, temveč tudi na razvijajoče se dele sveta, številni odsluženi kosi pa končajo prav v slednjem. Nekatere države tudi rade sprejmejo takšne smeti zaradi dragocenih kovin, ki so vgrajene v komponente.

Na primer, letna proizvodnja mobilnih telefonov in računalnikov porabi tri odstotke vsega pridobljenega zlata in srebra, 13 odstotkov paladija in 15 odstotkov kobalta. Vendar je ponekod pridobivanje teh kovin iz posameznih delov neučinkovito, umazano in okolju nevarno.

Preventiva
Med državami, ki bi jih v prihodnje ogrozili kupi tovrstnih smeti, so se znašle tudi Mehika, Brazilija, Kolumbija, Maroko in Južnoafriška republika. ZN so te države tudi pozvali, naj postavijo najsodobnejše centre za ravnanje z odpadki, dokler so količine smeti še relativno majhne.

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.