Slovenija
9319 ogledov

Toliko smo lani odšteli, da so zvezdniki prišli filme snemat v Slovenijo

Henry Cavill Profimedia
Očitno so prizadevanja za povečanje prepoznavnosti Slovenije kot filmske destinacije obrodila sadove. Nove pogodbe za snemanje velikih projektov so namreč že podpisane.

Ministrstvo za kulturo bo imelo v letu 2025 na voljo 272 milijonov evrov proračunskih sredstev, kar je kar 24 milionov evrov več kot letos. Za 4,8 milijona evrov na 14,4 milijona evrov bodo povečali sredstva za slovenski film. 

"S tem uresničujemo tudi koalicijsko zavezo, da bomo zagotovili višja sredstva za slovenski film, serije in denarne spodbude," je ob tem povedala ministrica za kulturo Asta Vrečko.

Slovenija pa postaja vse bolj privlačna tudi za tujo filmsko produkcijo. Med ključne dejavnike, ki uvrščajo Slovenijo med ekskluzivne filmske lokacije, po besedah Slovenskega filmskega centra (SFC) sodijo dobro ohranjeni zgodovinski objekti in naravne danosti ter dostopnost lokacij, pa tudi dejstvo, da se lahko v enem dnevu snema tako v gorah kot ob morju, kraških jamah ali ravnicah panonske nižine.

Vse je blizu, strokovnjakov je dovolj, enostavno dobijo dovoljenja in lahko snemajo praktično kjerkoli

"Poleg prečudovitih naravnih danosti in lepih mest z izjemno arhitekturo se Slovenija lahko pohvali z izkušenimi in dobro usposobljenimi filmskimi kadri in strokovnjaki, ki lahko na različnih področjih nudijo pomoč pri projektu," pravijo sogovorniki s SFC.

Ustvarjalce iz tujine prepriča tudi, da pri nas za snemanje na javnih površinah ni prav nobenih posebnih omejitev. "Pridobivanje dovoljenj je enostaven postopek, brez izrednih pravil – običajno pa traja do pet delovnih dni. Ko vsemu temu prištejemo še finančne spodbude za vse vrste vizualne produkcije, postane jasno, zakaj je Slovenija z vidika filmske produkcije prava obljubljena dežela," pojasnjujejo.

Če vključijo slovenski kader, jim povrnejo četrtino stroškov

Kakšne konkretno pa so finančne spodbude za ustvarjalce filmov? "Skladno z zakonom znaša denarno povračilo 25 % od upravičenih stroškov, neposredno porabljenih za produkcijo filmov in avdiovizualnih del v Sloveniji ob vključenosti slovenskih filmskih kadrov," pojasnjujejo na SFC.

Odstotek denarnega povračila torej ostaja enak tudi v prihodnje, saj je določen z zakonom.

Kot nam povedo na Slovenskem filmskem centru, so v prejšnjem letu izplačali skoraj vsa razpoložljiva sredstva za ta namen. Izplačanih je bilo več kot milijon evrov.

Promocija povsod po svetu

Kljub temu pa še naprej intenzivno promovirajo slovenske filmske lokacije v sodelovanju s Slovensko turistično organizacijo (STO). Pomagajo si tudi s promocijskimi knjižicami Filming in Slovenia, zadnjo so izdali lani.

"Doslej se je Slovenija uspešno predstavljala na festivalih in filmskih tržnicah v Cannesu, na Berlinalu in v Londonu (Focus London). Lani pa prvič tudi na ameriški celini, na Ameriškem Filmskem Marketu (AFM), ki je v Santa Monici, v Kaliforniji," pravijo na SFC.

Letos pripravljajo oglasno sporočilo v prestižni reviji Makers, ki bo distribuirana na posebni tržnici za promocijo filmskih lokacij decembra v Londonu – Focus London, s promocijo pa bodo naslednje leto nadaljevali na filmskih festivalih in tržnicah na Berlinalu, Clermot Ferrandu, Cannesu.

Slogan promocijske kampanje, s katero promovirajo Slovenijo kot filmsko destinacijo je: "Drive less. Film more. Film in Slovenia."

Doslej so za snemanje v Sloveniji prepričali že kar nekaj znanih filmskih ustvarjalcev, tako hollywoodskih, bollywoodskih, pa tudi korejskih – eden odmevnejših tujih projektov je bilo zagotovo snemanje filma Zgodbe iz Narnije: Princ Kaspijan, kjer so za kuliso uporabili dolino Soče.

Soča | Avtor: Profimedia Profimedia
Pa so v bližnji prihodnosti predvideni še kakšni odmevnejši projekti, ki se bodo snemali v Sloveniji? "So, a zaradi pogodbenih določil o njih še ne moremo govoriti," so nam odgovorili na SFC.

Osredotočenost na raznolikost slovenskega filma

Vseeno pa ne zanemarjajo slovenskih filmskih ustvarjalcev. Strateški načrt Slovenskega filmskega centra za obdobje 2020-2024 se trenutno izteka, nov pa je že v pripravi.

Kakšni bodo ključni poudarki? "V naslednjih štirih letih se bomo skušali strateško osredotočiti na večjo žanrsko raznolikost slovenskega filma, več spodbud za produkcijo serij ter izboljšano distribucijo in večjo dostopnost naših filmov. Pripraviti pa nameravamo tudi etični kodeks za slovenski filmski sektor, ki bo zagotavljal višje profesionalne standarde pri produkciji filmov, ki jih sofinanciramo. Ena od strateških usmeritev bo tudi spodbujanje večjega sodelovanja med akademskim in profesionalnim okoljem na področju filma, s tem želimo zagotoviti lažji prehod mladih talentov iz izobraževalnega v profesionalno okolje," napovedujejo na SFC.

nina.sprohar@styria-media.si

Komentarjev 25
  • T_rex 18:04 03.november 2024.

    mi ne nucamo nobenga 》 henryja cavilla 《 k mamo ze zana kosirja [za]dost ...

  • pravičnik77 16:33 03.november 2024.

    Pa dobro, kaj vse bomo plačeval, prekleti rdečkarji... plačujemo da snemajo. plačujemo da vzletajo letala, plačujemo palestino... a zdravstvo crkuje, država crkuje, otroci ne dobijo denarja za zdravila... aja , ker so slovenski,,,plačujemo davke ko eni kreteni, u pi..u mater, ...prikaži več a oni mečeje denar z lopatami skozi okno.

  • McBobo 14:12 02.november 2024.

    Ja super za filmarje. Bi pa samo vprašal, koliko denarja so že dobili poplavljenci in koliko hiš jim je država že zgradila? Pa koliko časa se čaka na gradbeno dovoljenje? Že jaz sem čakal 8 mesecev, slišim da sedaj se ...prikaži veče čaka tudi po 2 leti. Res hinavska država kjer so tujci več vredni od dmačih davkoplačevalcev.