„Bolj kot tisti, ki so asomptimatski primeri, so pomembni ljudje, ki imajo zelo malo simptomov. Malo jih boli glava, malo se slabo počutijo, niti si ne grejo izmeriti vročine. So pa to ljudje, ki so velik vir okužb. Tem ljudem tudi pogosto ni jasno, da morajo biti v karanteni,“ je v sinočnjih Odmevih na TV Slovenija pojasnila Mateja Logar z ljubljanske infekcijske klinike.
Komentirala je tudi zelo visoko statistiko okužb v domovih za starejše: „Ker imamo v sami populaciji veliko število okuženih, je zelo težko preprečiti vdor virusa v domove za starejše in bolnišnice. Na mestu bi bilo, da bi tudi v DSO, tako kot v bolnišnicah zdravstvene delavce, enkrat tedensko testirali vse zaposlene.“
Pfizerjevo cepivo se je v kliničnih raziskavah po njenih ocenah izkazalo za učinkovito: „Zaščiti v visokem odstotku, tudi neželeni učinki so bili blagi in pretežno lokalni. Težava s Pfizerjevim cepivom je distribucija, saj ga je treba shranjevati pri zelo nizkih temperaturah. Nekaj manj je znanega, koliko časa je cepivo učinkovito, a prvi podatki so vsekakor spodbudni.“
Raziskave v Sloveniji kažejo, da se kar 57 odstotkov populacije ne želi cepiti. „Že sicer je odnos Slovencev do cepljenja zelo negativen, kar se kaže že pri cepljenju proti gripi. Vsekakor mora strokovna javnost prepričati ljudi, da je cepljenje pomembno in varno. To je eden od kamnov v mozaiku, ki bo omogočil vrnitev v čim bolj normalno življenje,“ je odločna Logarjeva.
narod ni navalil na cepivo in tle so se fino ušteli
so mislili da bodo ljudje navalili na cepivo,kot majmuni na banane,pa so se krepko ušteli
Za starejso generacijo pripravljajo revakcinacijo. Tako bodo starostniki preziveli maksimalno se 4 leta.