"To ni čudež. To je moč skupnosti. Dokazali smo, da skupaj lahko dosežemo vse," je pozno ponoči v nedeljo na Instagramu zapisal Inštitut 8. marec in dodal, da je zabeležil milijon zbranih podpisov za varen in dostopen splav v Evropi.
Inštitut je začel zbirati podporo aprila, že junija pa je zbral več kot pol milijona podpisov in hkrati presegel minimalni prag števila podpisov v najmanj sedmih državah Evropske unije.
Pogoj za predložitev državljanske pobude Evropski komisiji je, da predlagatelji v enem letu zberejo milijon podpisov in presežejo nacionalni prag podpisov v vsaj sedmih državah EU. Čeprav je cilj sedaj dosežen, jih čaka še kar nekaj dela.
Inštitut 8. marec je namreč na Instagramu poudaril, da morajo zbrati še 200.000 podpisov, če bi bili kateri od že zbranih neveljavni.
S pobudo Moj glas, moja izbira inštitut opozarja, da danes več kot 20 milijonov žensk v Evropi nima dostopa do varnega splava. Nesprejemljivo se jim zdi, da ženske na Poljskem še vedno umirajo, ker nimajo dostopa do splava in da so prisiljene prepotovati na tisoče kilometrov ali iskati nevarne alternative, ker ginekologi ne želijo opravljati splava zaradi ugovora vesti.
V luči tega zahtevajo konkretne spremembe, ki bi vplivale na življenja milijonov žensk v EU.
Sicer sem tudi sam za pomoč pri varnem splavu in menim da je 100% bolje, da se to opravi v bolnišnici kot pa nekje na črno. Mi je pa zanimivo, kako bo lahko spet manjšina diktirala kako naj preostanek prebivalsta… ...prikaži več razmišlja. Teh milijon podpisov se res sliši veliko in oh in sploh dosežek. A na splošno gledano je to 0,002% vseh EU prebivalcev, torej kot bi v Sloveniji to peticijo podpisalo samo 4873 ljudi. No to pa ni več tako veliko, ali? Spet nekakšno napihovanje napihovalke.