Slovenija
23 ogledov

Tehnologija branja misli

Najnovejša raziskava obeta številne možnosti razvoja naprav za prenos misli v sl Žurnal24 main
Potem ko so ugotovili, kako so slike predstavljene v možganih, so raziskovalci lahko prevedli zabeležene vzorce nevronske aktivnosti v slike, ki so jih videli sodelujoči v raziskavi.

Najnovejša raziskava, ki sta jo vodila znanstvenika Jack Gallant in Thomas Naselaris, odkriva nov pogled na vidne centre v možganih. V njej sta Gallant in Naselaris prek vzorcev v nevronih iz omejenega nabora poskušala ugotoviti slike, ki so jih videli možgani.

Pri tem sta si pomagala s fMRI-napravo, ki meri pretok krvi skozi možgane, ter s tem poskušala slediti možganski aktivnosti treh prostovoljcev. Ti so dnevno gledali slike vsakodnevnih predmetov in dogodkov. Pri tem sta opazovala dogajanje v centrih, odgovornih za obliko, a za razliko od preteklih raziskav sta se osredotočila tudi na centre za splošno razvrščanje.

Ko sta vzpostavila merilni model, so prostovoljci morali začeli gledati novo zaporedje slik. Nato sta raziskovalca razbrala vzorce, ki so se vzpostavili v možganih, njun računalniški program pa je na podlagi identificiranih vzorcev iz baze šestih milijonov slik izbral tiste, ki so jih videli prostovoljci.

Bralnik sanj
Čeprav je praktična uporaba ustvarjenih računalniških algoritmov še desetletja stran, pa raziskovalca izpostavljata zanimive možnosti njihove uporabe. Teoretično bi se lahko dalo narediti čitalnik sanj ali pa računalnike, ki bi se jih dalo nadzorovati z mislimi. Možna pa je tudi razširitev na druga področja, kot je na primer govor. Nekdo bi si lahko zamislil monolog, ki bi se nato slišal prek ustrezne naprave, pravi Gallant.

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.