Evropska komisija je z današnjo objavo izvedbene uredbe v Uradnem listu EU zaščitila ekstra deviško oljčno olje Istra z zaščiteno označbo porekla. Vlogo za zaščito oljčnega olja Istra sta skupaj podali Slovenija in Hrvaška.
Zaščita z zaščiteno označbo porekla pomeni, da tako pridelava kot predelava oljk potekata znotraj predpisanega geografskega območja Istre v Sloveniji in Hrvaški, so sporočili z ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.
Sprva Hrvati želeli samostojno
Postopek zaščite tega oljčnega olja se je začel v letu 2016, ko je komisija v evropskem uradnem listu objavila vlogo Hrvaške za registracijo proizvoda Istarsko ekstra djevičansko maslinovo ulje z zaščiteno označbo porekla.
Slovenija je na to vlogo ugovarjala, ker ima že od leta 2007 pri Evropski komisiji zaščiteno ekstra deviško oljčno olje Slovenske Istre z zaščiteno označbo porekla in bi lahko registracija hrvaškega proizvoda zavajala potrošnike glede pravega porekla proizvoda.
Bruselj je slovenski ugovor priznal in obe državi pozval k pogajanjem.
Slovenski in hrvaški oljkarji so se v času pogajanj dogovorili za pripravo skupne vloge za zaščito ekstra deviškega oljčnega olja, proizvedenega v slovenski in hrvaški Istri. Tako so na podlagi sklenjenega sporazuma med slovenskimi in hrvaškimi oljkarji na Evropsko komisijo poslali vlogo Slovenije in Hrvaške za skupno zaščito ekstra deviškega oljčnega olja z imenom Istra.
Olje Istra zaščiteno
Evropska komisija je septembra 2018 v evropskem uradnem listu znova objavila povzetek te vloge. Ker v treh mesecih na predlagano vlogo ni prejela pripomb, je tako objavila vpis ekstra deviškega oljčnega olja z imenom Istra v evropski register zaščitenih označb porekla in zaščitenih geografskih označb.
Oljčno olje Istra je sicer 26. slovenski proizvod, zaščiten pri Evropski komisiji, in poleg Istrskega pršuta drugi proizvod, zaščiten skupaj s Hrvaško.
S sosedi hrvati bi lajko odlicno sodelovali pri veliko projektih ce bi imeli pametne politike
Ni sodelovanja s hrčki!!!!!