Slovenija
145 ogledov

Ste prejeli to obvestilo? Nikar ga ne odpirajte!

Varnost na internetu Profimedias
Letos smo priča pravi poplavi izsiljevalskih virusov. Okuženi so bili že vsi: šole knjižnice, zdravstveni domovi, lekarne, muzeji, majhna in velika podjetja ter številni posamezniki.

Večina okužb se zgodi prek priponke elektronske pošte. Ko uporabnik odpre okuženo priponko, virus zašifrira dokumente na njegovem računalniku.

V redkejših primerih se lahko okužite pri enostavnem brskanju po spletnih straneh, ne da bi morali karkoli prenesti na svoj računalnik.

‘Saj nikoli ne odpiram priponk, če ne poznam pošiljatelja!’

"To pravilo vas ne obvarovalo pred virusi. Kriminalci si izmišljajo vedno nove načine, s katerimi uporabnike zavedejo k prenosu okužene priponke. Nevarne niso samo priponke neznanih pošiljateljev, saj se kriminalci poslužujejo vedno novih načinov," opozarjajo na SiCertu, nacionalnem odzivnem centru za obravnavo incidentov s področja varnosti elektronskih omrežij in informacij. 

Dodajajo, da lahko nepridipravi ponaredijo naslovnika, da je videti, kot da vam je sporočilo poslal znanec ali celo družinski član ali pa virus zamaskirajo v sporočilo o neplačanem računu. Poleg priložijo priponko, ki naj bi vsebovala račun, v resnici pa je virus. 

Opozorilne znake, da gre za škodljivo datoteko, težko strnemo v nekaj pravil, pravijo na SiCertu.

Še vedno velja, da so kriminalci vedno en korak pred nami in verjetno imajo za nas v bližnji prihodnost pripravljenih še več inovativnih pristopov. V mislih imejte preprosto pravilo: ‘Če ne vem, zakaj sem dobil pošto, nikoli ne odpiram priponk, niti ne klikam na povezave‘. 

Edina obramba je backup oz. varnostna kopija vseh dokumentov

Zanesete se lahko samo še na pravilno izdelano varnostno kopijo dokumentov. Kopijo podatkov ustvarite na zunanji disk ali USB ključ, ki ju po končanem kopiranju varno spravite nekje zunaj računalnika. Če recimo disk ostane priklopljen, virus zašifrira tudi podatke na njem in s takšno varnostno kopijo si ne moremo pomagati.

Drugi način je shranjevanje v oblaku: datoteke v oblaku virus sicer ravno tako zašifrira, a jih lahko uporabnik sam povrne v stanje večinoma za 30 dni nazaj. Na voljo je tudi več specializiranih programov za izdelavo varnostnih kopij.

virus | Avtor: Žurnal24 main Žurnal24 main

Na protivirusne programe se ne morete zanesti

Virus na naš računalnik pride v obliki zmaličene kode, ki je program ne zazna kot škodljivo, obenem pa virusu sami dovolimo zagon, ko v e-pošti odpremo zlonamerno priponko.

Na trgu so se začela pojavljati orodja različnih proizvajalcev programske opreme, ki naj bi kriptoviruse prepoznala po njihovem delovanju in ne vsebini, ki je nedoločljiva.

 Včasih se zgodi, da strokovnjaki v kodi virusa odkrijejo napako in na podlagi tega izdelajo ključ za odšifriranje. Svojo srečo lahko poskusite na Europolovi spletni strani NoMoreRansomare, kjer so objavljena vsa trenutno odkrita orodja za odšifriranje. 

Rešitve seveda ne obstajajo za vse viruse, prav tako od pojavitve virusa do izdelave orodja za odšifriranje mine nekaj časa in čakanje na objavo rešitve ni odgovor za vsakega.

Si predstavljate, da ste tik pred oddajo diplomske naloge ali pa da vam virus zašifrira pomembne službene dokumente? Imate varnostno kopijo dokumentov ali boste plačali nezanesljivim izsiljevalcem in upali, da vam zares pošljejo ključ za odšifriranje?

Računalniški virus | Avtor: Profimedias Profimedias

dezurni@zurnal24.si

Komentarjev 7
  • zdrej 09:19 16.november 2016.

    To je zgodovina. Glede na spremembe grafičnega vmesnika v windowsih z vsako različico, prehod na ubuntu ni dosti težji. Office zamenjaš z openoffice, ki mu je enakovreden, če ne včasih celo boljši. Brskalnik je firefox. Ostalega pa si navaden uporabnik ...prikaži večk res ne ve porihtat.

  • Thomy 08:54 16.november 2016.

    Navaden uporabnik potrebuje le spletni brskalnik, da dostopa do Fb in podobne portale... Ubuntu je zanj (zame) odličen.

  • primoz.g 20:15 15.november 2016.

    aja zarad vašga refreša mi včasih kak črka dve izginejo, ker jih ne registrira ko se piše in se refreša vaših 23 okenc. Nisam ja nespretan vako znajte :)