Slovenija
20760 ogledov

Soočenje: Janša začel z napadom na Goloba

Soočenje
1/13
Anže Petkovšek Soočenju pred parlamentarnimi volitvami na POP TV.
Janša v studiu, Golob pozitiven.

V predzadnjem sooočenju na Pop TV so sodelovali vsi voditelji političnih strank, ki bodo verjetno odločali o tem, kdo bo vladal v naslednjem mandatu. V studiu so bili predsedniki osmih strank, tokrat je na soočenje prišel tudi predsednik največje koalicijske stranke Janez Janša. Janša je prvič na predvolilnem soočenju nastopil sredi prejšnjega tedna, nekaj dni po tem, ko so ankete javnega mnenja pokazale, da je Gibanje Svoboda prehitelo SDS.  

"Če ne bi bil on, bi bil kdo drug," je glede svojega največjega konkurenta dejal Janša. "Od leta 2008 se vedno v igro pred volitvami da nek nov ali recikliran obraz. Tako se je zgodilo tudi letos. Opozicija očitno ni zadovoljnila vzporednega mehanizma in dajejo v igro novega igralca. Če bi jaz na drugi strani delal prioritetno listo, bi bil gospod Golob zelo visoko," je dodal Janša. 

Zaradi okužbe z novim koronavirusom predsednik stranke Gibanje Svoboda Robert Golob sodeluje prek videopovezave. "Žal mi je, da se moram na tak način oglašati, na drugi strani pa je to način, da lahko detabuiziramo to nesrečno bolezen in pokažemo, da je bolj podobna običajni bolezni, kot se nam zdi," pravi Golob. 

"Sam nisem imel želje iti v politiko, čeprav me je marsikdo nagovarjal, a na koncu sem ugotovil, da ni nikogar drugega in da nimam druge izbire, če želim, da bomo živeli v svobodni in odprti družbi, moram sprejeti za izziv," je Janši odgovoril Golob in poudaril, da je zanj tema o novih obrazih prežvečena. 

Tonin bi šel tudi v Golobovo koalicijo

Soočenje | Avtor: Anže Petkovšek Soočenju pred parlamentarnimi volitvami na POP TV. Anže Petkovšek
"Mislim, da je v interesu Slovenije, da Levica ne pride v vlado, saj je njen program škodljiv," je na vprašanje, ali bi šel v koalicijo s stranko Roberta Goloba, odgovoril predsednik NSi Matej Tonin, kar pomeni, da bi Tonin šel v koalicijo z Golobom samo zato, da na oblasti ne bi bila Levica. 

"Iz besed gospoda Tonina, ki nas blati in laže in celo zagovarja našo ustavno prepoved, je razbrati samo za slednje: gre za zelo boj za oblast za vsako ceno, kjer bi gospod Tonin podjetja spreminjal v bankomate za politične stranke, gospoda Goloba je nadomestil Blaž Košorok, eno prvih imenovanje je bilo, ko je podpredsednik NSi pristal na čelu Darsa in verjamem, da bi se za vsako ceno radi obdržali na oblasti, mi pa smo jim trn v peti, ker na take politike ne pristajamo," mu je odgovoril Mesec. 

Mesec je povedal še, da ne bo odgovarjal na Toninove navedbe glede načrtov Levice pri spremembi zakona o dohodnini in obdavčitvi nepremičnin, saj gre, kot pravi Mesec, za parole in laži, ki jih Tonin ponavlja iz soočenja v soočenje. "To dokazuje, da je NSi v vladi z SDS postala ista kot SDS in se spušča na nivo diskreditacij, kar je politika SDS."

O odhodu z Gen-I je Golob dejal, da je že lani februarja vedel, da bo zamenjan, saj je to napovedal Bojan Požar. "Potem so člani blizu SDS se ponudili, da bodo urgirali, vendar jim nisem verjel. Verjeli so, da v stranki SDS še vlada poštenje in da vladajo argumenti, s katerimi bi stranko prepričali, da dela napačne strani. Jaz jim nisem verjel in ko je nastopil čas, sem stopil na sceno," je povedal Golob. 

Fajonova bi vlado sestavila z Bratuškovo, Šarcem, Mescem in Golobom. "Mi bomo sodelovali z vsemi, ki so pripravljeni gledati v prihodnost. Da nam bodo ljudje verjeli, imamo tudi kaj pokazati." je dal predsednik Gibanja povežimo Slovenijo Zdravko Počivalšek. 

"Kdorkoli bo zmagal, bo potreboval partnerje," je poudaril predsednik LMŠ Marjan Šarec poudaril, da bo LMŠ sodeloval s tistimi, ki bodo pomagali "nazaj na ustavno pot, kjer bodo zakoni veljali in bodo pravila enkaza za ministre in "navadne" državljane enaka ter se bo spoštovalo sodišče in dvigovalo pošto". 

Počivalšek: Država je v najboljši kondiciji o osamosvojitve

Soočenje | Avtor: Anže Petkovšek Soočenju pred parlamentarnimi volitvami na POP TV. Anže Petkovšek
"Novo vlado čaka veliko dela. Mi se tega ne bojimo in dobro poznamo javne finance. Tako kot smo že, bomo tudi tokrat te stvari uredili," je povedala predsedica SAB Alenka Bratušek. "Treba je biti pošten in povedati, da je država v težavah," je dejala Bratuškova. "Država je v najboljši kondiciji o osamosvojitve," ji je odgovoril Počivalšek, Bratuškovo pa je zanimalo: "Če bi bilo tako lepo, kot govorijo gospodje iz vlade, bi imeli danes že potrjen Umarjev predlog. Zakaj tega nimamo? Ker bi sicer imeli veliko luknjo v državnih blagajnah. V našem proračunu že tako zeva pet milijardna luknja. Manjka vam približno 500 milijonov evrov." 

Pogledi na denacionalizacijo

Koordinator Levice Luka Mesec je nato pojasnil, da Levica pri svojem programu nacionalizacije ne bo vztrajala pri pogajanjih o vladi. "Naš koncept gospodarstvo je tak, sistemi, kot so zdravstvo, šolstvo in kultura, morajo biti javni in ostati javni, pri podjetjih pa zagovarjamo model vključevanja zaposlenih v lastništvo," je povedal Mesec.

"Odgovornega politika, ki bi podprl nacionalizacijo, ni," je dejal predsednik LMŠ Marjan Šarec. "Podjetij k temu ne smemo sliti. Podjetja, ki imajo odgovorne lastnike in tudi produkt z visoko dodano vrednostjo, se lažje odločajo za to, ker pa je podjetje tudi v lasti delavcev, delajo boljše in za skupnost," je menil.

Golob pa je menil, da se najboljše delavce v podjetju najlažje zadrži s stanovanjem ali solastništvom. "Mora pa biti zakonsko to tako regulirano, da mora biti vstop bolj, izstop pa manj ugoden. Na ta način lahko najboljše spodbujamo zaposlene, ker vedo, za koga delajo. V resnici zase." je dejal.  

Obdavčitev kapitala

Soočenje | Avtor: Anže Petkovšek Tanja Fajon na soočenje za parlamantarne volitve na POP TV. Anže Petkovšek
"Želimo si razbremenitve dela in plač in obdavčiti kapital. Progresivno, pošteno," je dejala Fajonova. Pojasnila je, da bi tako lahko dobili milijardo in ukinili dopolnilno zdravstveno zavarovanje. Temeljna reformna zgodba je po mnenju Počivalška socialna kapica. "V Sloveniji želimo zadržati strokovne kadre, ki odhajajo v tujino. Smo konkurenčni pri nižjih plačah, a popolnoma nekonkurenčni pri višjih plačah," je dejal.

"Zagovarjamo progresivno davčno politiko. Paziti moramo na izjemne socialne razlike, ki trenutno nastajajo," je dejala Fajonova. Počivalšek se ni strinjal s tem. "Dodana vrednost je v Sloveniji naraščala. Naša dodana vrednost znaša več kot enkrat več kot na Hrvaškem in dvakrat več kot v Srbiji. Želimo pa prepoloviti zaostanek za Avstrijo. Razbremeniti želimo delodajalce, da bodo lahko delavcem dali več. Prvi korak smo naredili z davčnim zakonom, narediti moramo tudi drugi korak," je dejal. 

Golob je na Počivalškove navedbe dejal, da cilj Slovenije ne bi smel biti le prepoloviti zaostanek za Avstrijo. Morali bi jo doseči oz. preseči. "Pot, ki jo vi navajate, je pot večnih hlapcev," je bil kritičen do Počivalškovih besed. "Govorite o dvigu dodane vrednosti za nekaj tisoč evrov. To ni nič. Vi se hecate iz Slovenije. Dvigniti jo moramo na 100.000 evrov. Sicer bomo ostali brez denarja za socialno državo in pravičnost."

Vpliv vojne v Ukrajini na slovensko gospodarstvo

O tej 'problematiki sta govorila predvsem Golob in Janša. Bo Golob zamrznil cene naftnih derivatov, kot Janševa vlada? 

Golob je prepričan, da bo treba regulirati tako cene plina kot cene elektrike.  "Pravično je, da imajo ljudje normalne cene, ki jih bo zagotovila vlada," je dejal. Ob tem je poudaril,  da so se cene naftnih derivatov nekoliko umirile. Dialog pa bi morali po njegovem mejenju voditi tudi s podjetji. "Regulacija cen energentov je nujna. A svoj del odgovornosti bodo morali prevzeti tudi trgovci. Naša vlada pa bo k dialogu z njimi tudi pristopila odgovorno."

Janša je odgovoril, da bo vlada sledila sedanjim ukrepom. "Cene elektrike in plina se bodo stabilizirali, delamo v okviru evropske  komisije, delali bomo naprej, tako kot zdaj. Plina ne bo zmanjkalo, dobili ga bomo od Hrvaške in Alžirije. Še nekaj časa bo treba intervenirat, ampak jeseni nas ne bo zeblo, dovolj bo elektrike za luči," je dodal prvak SDS-a. 

Prioritete, ko bodo sestavili vlado

Soočenje | Avtor: Anže Petkovšek Soočenju pred parlamentarnimi volitvami na POP TV. Anže Petkovšek

Sloveniji bodo zagotavljali nadaljnjo stabilnost, varnost in razvoj, je poudaril Janez Janša. "Ljubljani se morajo priključiti tudi ostali deli Sloveniji. Na tem že delamo. Nismo več laboratorij za eksperimente," je pojasnil ob tem. 

Življenje ne sme biti nikoli več takšno, kot je bilo v času covida, je v primeru, da prevzame vlado, povedal Robert Golob. "Civilno družbo bomo podprli takoj, ne bomo čakali na formiranje vlade. Nato pa se bomo osredotočili na to, kako se bomo soočili z novimi krizami, kot je covid-19.Nikoli več policijskih ur, maltretiranja otrok, groženj z obveznim cepljenjem. Predvsem pa čez poletje *pravočasna* priprava na jesenski val covida-19, je napovedal. 

"Pavšalizirali bomo davke za obrtnike, gostince in kmete," je dejal Zdravko Počivalšek.

Soočenje | Avtor: Anže Petkovšek Alenka Bratušek na soočenje za parlamantarne volitve na POP TV. Anže Petkovšek
Alenka Bratušek je izpostavila, da bo Slovenija 24. aprila dobila levo-sredinsko vlado: "Uredili bomo javne finance, poskrbeli za javno zdravstvo in uredili vsa druga področja, tudi področje upokojencev."

Matej Tonin: "Ljudje bodo imeli 24. aprila zanimivo izbiro. Lahko se bodo odločili za stranke, ki se obračajo v preteklost, ali pa bodo izbrali stranke, ki so nekaj pokazale. Mi se bomo trudili iskati skupni imenovalec. Le skupaj lahko zmagujemo. Kot prioriteto stranke je Tonin izpostavil dostopno javno zdravstvo po modelu Švice, Avstrije in Nemčije. 

"Najprej normalizacija, torej vrnitev k pravni državi, boj s korupcijo, potem pa rešitve. Tu so vlaganje v znanost, raziskave in razvoj, imenovanje državnega sekretarja za malo gospodarstvo, jasna ločitev javnega od zasebnega zdravstva," je našteval Marjan Šarec.

Tanja Fajon je bila zelo konkretna glede smeri stranke po 24. aprilu. "Na prvi seji vlade bomo najprej imenovali državnega sekretarja za skrajšanje čakalnih dob v zdravstvu. Naša prioriteta je to. Nato bomo podprli predlog Inštituta 8., marec, osredotočili se bomo tudi na javni RTV. Menjali bomo vodilne na inštitucijah," je dejala. 

Soočenje | Avtor: Anže Petkovšek Soočenju pred parlamentarnimi volitvami na POP TV. Anže Petkovšek
Luka Mesec: "Zagovarjali bomo samooskrbo in pomoč kmetom, vključno z odkupom pridelkov. Blaženje energentov in ukrepi proti revščini. Če bo kriza trajala, se bo treba pogovarjati tudi o tem, da se višajo tudi vsaj najnižje pokojnine in plače. Na srednji rok pa se moramo osvoboditi fosilnih goriv. Do leta 2030 bo morala imeti Slovenija jasne prioritete."

dezurni@styria-media.si

 

 

Komentarjev 58
  • silvester9 18:07 19.april 2022.

    kaj se Šarec in Bratuškova usajata saj bosta tko al tko izpadla iz parlamenta

  • endrug 11:24 19.april 2022.

    He-he, panika. SDSu gre slabo, zelo slabo...

  • marija93 10:28 19.april 2022.

    Vsi brez fotke so plačanci al iz Trstenjakove direkt, al pa prek napotnice, eni te isti same koprive. Tudi jaz sem se skrila, se bojim, da mi kakšen zagode, ne z besedami z dejanji, ti farški so najhujš, velik si ...prikaži več upajo, saj so jim grehi odpuščeni in to za nekaj očenašev