Redek pojav dviguje obrvi astronomov: na sicer vedno aktivnem Soncu skoraj ne beležijo izbruhov, viharjev in peg.
Okoli sto znanstvenikov se je zbralo na srečanju na državni univerzi v ameriški zvezni državi Montana, kjer razpravljajo, zakaj je "velika zvezda" tako nenavadno mirna. Periodična obdobja pasivnosti Sonca so sicer povsem običajna, toda zdajšnje traja nenavadno dolgo.
Dobra novice za satelite |
Mirovanja Sonca so zelo veseli upravljalci satelitov, saj aktivnosti ognjene zvezde motijo nekatere njihove občutljive aparature. Še več, siloviti izbruhi Sonca, tako imenovane protuberance, ogrožajo celo astronome. |
"Sonce je kratko malo mrtvo, kar me malo, čisto malo skrbi," je izjavil japonski znanstvenik Saku Tsuneta, ki s svojo sondo Hinode že več let opazuje, kaj se dogaja na zvezdi, ki sploh omogoča življenje na Zemlji. Sonda Hinode kroži po posebnem tiru okoli Zemlje tako, da lahko devet mesecev v letu spremlja dogajanje na žareči krogli in denimo določa jakost in smer njenega magnetnega polja.
Ameriška znanstvenica Dana Longcope pa je razložila, da traja en cikel aktivnosti Sonca okoli 11 let, pri čemer doseže aktivnost vrhunec na sredini tega cikla. "Aktualni cikel je dosegel svoj vrh leta 2001, zato je umiritev aktivnosti na Soncu pričakovana, a kaj, ko ta pasivnost traja že dve leti, namesto da bi spet prišlo do pojava običajnih znakov aktivnosti," je še opozorila.
Kako dolgo bo Sonce "v mirovanju", znanstveniki ne vedo povedati, opominjajo pa, da so ta pojav zabeležili že med letoma 1650 in 1700, kar je na Zemlji zaradi znižanih povprečnih temperatur povzročilo "malo ledeno dobo".