Sindikat šolnikov in ostalih v izobraževanju, znanosti in kulturi, ki šteje 40 tisoč članov, se je s podpisom sporazuma odrekel stavki.
"Prav je, da se preostali del povišice plač zamakne v obdobje po končanju krize. Če sindikati tega ne sprejmejo, razumem vlado, da bo uveljavila enostranski ukrep. Popolno črtanje preostalega dela pa razumem kot izsiljevanje sindikatov, da bi vendarle podpisali zamik," pravi Gregor Virant, nekdanji minister za javno upravo in avtor plačne reforme.
Vsaj za zdaj. Namreč v primeru, če dogovora o zamrznitvi plač ne bo podpisalo zadostno število sindikatov ter bo vlada uveljavila zakon o ukinitvi kolektivne pogodbe in ukinitvi plačne reforme, bodo o stavki glasovali ponovno. Tako je napovedal glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj.
Ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs sicer 29 reprezentativnim sindikatom javnega sektorja ravnokar predstavlja noveliran zakon o plačah v javnem sektorju.
Zaradi plač celo na referendum?
Janez Posedi, vodja pogajalske skupine drugega dela sindikatov, ki pri pogajanjih ni sodelovala, medtem poudarja, da so v primeru sprejetja novele zakona o sistemu plač v javnem sektorju že napovedali zbiranje podpisov za naknadni zakonodajni referendum.