Slovenija
22 ogledov

Sodišče zavrnilo Vegradove delavce

vegrad, delavec, gradbeni%C5%A1tvo Žurnal24 main
Delovno in socialno sodišče v Ljubljani je zavrglo tožbeni zahtevek 24 nekdanjih delavcev Vegrada, ki so še pred začetkom stečaja vložili tožbo za neizplačane plače, regres in nadure.

Sodišče je zavrglo terjatve, ki jih delavci že uveljavljajo v stečajnem postopku Vegrada, v katerem je ob stečaju 6. oktobra 2010 brez dela ostalo 571 delavcev.

Nekdanji delavci Vegrada so tožbo na sodišče vložili 27. avgusta 2010, le dober mesec pred začetkom stečajnega postopka Vegrada. Zaradi tega je bila obravnava tožbenega zahtevka na sodišču zaustavljena, nadaljevala pa se je po objavi končnega seznama terjatev.

Nihče od delavcev ni prišel

Sodišče je zavrglo del tožbenega zahtevka, ki se nanaša na že uveljavljene terjatve, zavrglo pa je tudi del zahtevka, ki ni vključen v priznane terjatve, saj delavci niso zaprosili za nadaljevanje njegove obravnave. Na sodišče sicer danes ni prišla nobena izmed strank v postopku.
Stranke so se sicer v četrtek dogovorile, da bo vsaka stran krila svoj del stroškov sodnega postopka. Obravnava tožbenih zahtevkov nekdanjih delavcev Vegrada na sodišču je tako zaključena.

Veliko terjatev, malo premoženja

Stečajna upraviteljica Vegrada Alenka Gril je sicer že večkrat poudarila, da je v stečajnem postopku Vegrada naletela na izredno neurejeno stanje in da je za razčiščevanje poslovanja in preizkušanje terjatev porabila zelo veliko časa.


Tri leta po začetku stečaja je večino dela stečajne upraviteljice Grilove povezanega s prodajami premoženja, kar po njenih besedah poteka počasneje, kot je pričakovala. Doslej je uspela prodati za okoli 2,2 milijona evrov premoženja, iz kupnin pa so bili poplačani posamezni ločitveni upniki, večinoma banke, medtem ko tudi ob koncu stečajnega postopka za izplačila terjatev delavcev glede na dosedanji potek stečaja ni pričakovati, da bo ostalo kaj sredstev, pravi Grilova.

V stečajnem postopku je sicer upnikom priznala za okoli 450 milijonov evrov terjatev, medtem ko je Vegradovega premoženja v primerjavi s to številko zelo malo.

Komentarjev 5
  • privat 09:58 13.oktober 2013.

    Slovenija je pokazala svoj obraz že v primeru NLB-ja in izbrisanih...pač socialnega sodišča v imenu naroda nimamo!! Mamo pa sodišča ki sodijo v imenu kapitala in za ime kapitala!!

  • privat 09:56 13.oktober 2013.

    sodišče bi lahko in moralo samodejno dodeliti tem delovcem izplačilo dodatka za suženska dela...ne pa revežem vse onemogočiti. Res da nisem pričakoval od naših sodišč korektno vodenje postopka...sem pa pričakoval , da bojo te tujce probali zaradi njihovih socialnih stisk ...prikaži več že v prvi obravnavi zavrniti ,da bo ta kapital ostal pri naših miljarderjih. Ti reveži nimajo niti za avtobus do ljubljane ,kaj šele da vodijo in spremljajo neke NAŠE postopke..?? Zastrašujoča je politika naše države!!

  • dragec 08:04 12.oktober 2013.

    Jebeš to naše nesposobno sodstvo