Na državnem pravobranilstvu, ki je zastopalo ministrstvo za notranje zadeve, so za Primorske novice potrdili, da je sodišče zavrnilo tako tožbo policista Mihe Sakača, v kateri je trdil, da je bila odpoved pogodbe o zaposlitvi nezakonita, kot tudi zahtevek, da bi ga moral delodajalec pozvati nazaj na delo, mu izplačati vse plače z obrestmi vred in mu povrniti stroške postopka. Gre za prvo tožbo katerega od skupno petih policistov, ki so vložili tožbe proti delodajalcu po tem, ko so zaradi omenjene afere ostali brez službe.
Po navedbah pravobranilstva je sodišče ugotovilo, da je odpoved pogodbe o zaposlitvi zakonita, saj je bila pravočasna in izpeljana po zakonitem postopku, zanjo pa je obstajal resen in utemeljen razlog, ki je onemogočal nadaljevanje delovnega razmerja do izteka odpovednega roka, odpoved pa poleg tega ni bila podana iz diskriminatornih razlogov.
Odločitev skušali vročiti sedemkrat
Iz sodbe izhaja, da Sakaču ni bila kršena pravica do obrambe, čeprav mu vabila na zagovor in pisne obrazložitve niso vročili, povzemajo Primorske novice. Notranje ministrstvo je storilo vse, da bi Sakaču zagovor omogočilo. Tako so vročitev poskušali opraviti kar sedemkrat, in to interno prek policijskih vročevalcev, pisno, z osebno vročitvijo ter prek odvetniške družbe Matoz.
Sodišče je tako presodilo, da je bil policist s postopkom izredne odpovedi seznanjen, a se je vročanju, tudi s pomočjo svojih domačih in pooblaščenca, izmikal.
Eden glavnih snovalcev
Po presoji sodišča so fotografije spletne komunikacije znotraj zaprte skupine na Facebooku pristne, obenem pa je presodilo, da je avtor Sakačevih zapisov prav on in da ne gre za zlorabo identitete. Sodišče je ugotovilo, da je bil Sakač eden glavnih idejnih snovalcev in organizatorjev načrtne ustavitve in nadzora ministra Koprivnikarja, katerega izključen namen je bil vplivati na ministrov ugled v družbi in oslabitev pogajalske moči vladne strani, še piše časnik.
V sodbi piše še, da je šlo za grobo zlorabo funkcije policista ter poznanstev in informacij, ki jih je imel Sakač zaradi zaposlitve v policiji. Tožnik naj bi s svojim ravnanjem grobo posegel v ugled policije, zaupanje vanj pa je bilo porušeno do te mere, da ni mogel nadaljevati z delom v policiji. Sodišče je zavrnilo tudi očitke, da so Sakača obravnavali diskriminatorno in strožje kot ostale, ker je bil član sindikata.
PREBERITE TUDI:
Sodba še ni pravnomočna, Sakačev odvetnik Franci Matoz je napovedal, da bosta vložila pritožbo na višje delovno sodišče.
dezurni@zurnal24.si
janez, če bi vsi ljudje v zgodovini v vseh časih delali pošteno in zakonito, se ne bi nikoli nič spremenilo!, združil si na žalost dva pojma, ki ne gresta vedno vštric ... poštenje je poseben pojem, zakonitost je pa nekaj… ...prikaži več kar si je človek izmislil, neka pravila ki so taka kot so in ki nikoli ne bodo vsem ustrezala ... ta svet se vrti in vse se vrti, celo v atomih se baje elektrončki vrtijo, sicer ne vem po katerem zakonu, ampak se vrtijo ... in mi smo živa bitja, živimo v nekem sistemu, kjer se nekaj dogaja
Vse skupaj ni vredno komentarja.
Delati moraš pošteno in zakonito! To je vsa umetnost!