Na vrhu lestvice tisoč najbolje plačanih uslužbencev javne uprave so že več let zdravniki, ki v nekaterih obdobjih zasedajo celo 900 mest na tej lestvici. Zaradi očitkov zdravniškega sindikata Fides, da lestvica prikazuje zgolj višino izplačil, ne pa dejansko opravljenih ur, je ministrstvo za javno upravo (MJU) opravilo analizo plačnega sistema, ki je pokazala, da so nekateri zdravniki na delovnem mestu povprečno 350 ur na mesec, kar pomeni 17 ur na dan.
Državni sekretar na ministrstvu za javno upravo Branko Vidič je pojasnil, da je MJU, ker je pristojno za sistem plač, dolžno zagotavljati javnost podatkov o plačah. "V tem sklopu spremljajo vse podatke o plačah, ki nam jih posredujejo proračunski uporabniki v informacijski sistem. Ko podatke spremljamo, ugotavljamo določene zanimivosti, a pri teh izplačilih, vezano na naše pristojnosti, ne moremo reči, ali gre za odstopanja od veljavne ureditve ali kršitve". Obenem je poudaril, da so podatki o plačah za vsa delovna mesta v javnem sektorju na vpogled na portalu plač v javnem sektorju.
Rekorder s 406 urami
Na seznamu najbolje plačanih javnih uslužbencev je bilo od decembra do aprila letos 468 istih zdravnikov, je ugotovilo MJU. Med njimi so tudi direktorji bolnišnic in zdravstvenih domov. Prvih pet jih tako mesečno opravilo več kot 350 ur, rekorder celo 406, kar pomeni, da na dan delajo vsaj 17ur.
Zavodi, v katerih so zdravniki delali tudi po več kot 350 ur na mesec, v kar so vključena dežurstva in nadure, so: ZD Ilirska Bistrica, ZD Koper, UKC Ljubljana, ZD Murska Sobota, Univerza v Ljubljani - Medicinska fakulteta, SB Trbovlje, SB dr. Jožeta Potrča Ptuj, ZD Litija, ZD dr. Adolfa Drolca Maribor, ZD Radlje ob Dravi, UKC Maribor.
Število nadur in dežurstev v porastu
Na MJU so zaznali trend rasti števila nadur. V obdobju 2017-2018 se je povečalo tudi število dežurnega dela. Pri tem opažajo, da se med tistimi, ki imajo več nadur in dežurstev, eni in isti.
Zdravniki so s stavko dosegli, da jim namesto dežurstva nadrejeni odredijo bistveno boljše plačane nadure. Številne nadure opravijo tako tudi tisti, ki imajo skrajšan delovni čas. Dva zdravnika s polovičnim delovnim časom - iz SB dr. Jožeta Potrča Ptuj in ZD dr. Franca Ambrožiča Postojna - sta tako v mesecu dni opravila še 120 nadur. Prvič so ta pojav zaznali aprila 2017.
Izplačila zdravnikom sežejo celo preko 13 tisoč evrov na mesec.
Junija je bilo zaposlenih 6494 zdravnikov, od tega jih je bila ena tretjina oz. 2176 v najvišjem plačnem razredu. Povprečno so se plače od avgusta 2017 do junija 2018 zdravnikom dvignile za 2,5 plačna razreda in ne za 7 razredov, kot je bilo slišati nekatere očitke v javnosti. Ob tem so na MJU poudarili, da ne drži, da so plače napačno izplačujejo.
Na potezi nadzorne institucije
Na MJU poudarjajo, da niso pristojni za ugotavljanje, ali so te ure pravilne odrejene, kar pomeni, da iz analize podatkov tudi ne izhaja, da je s tem karkoli narobe. Razporejanja in organizacija dela sta stvar delodajalca. Če gre za kršitve, jih bodo ugotavljale nadzorne institucije, v tem primeru inšpektorat za delo in ministrstvo za zdravje.
Jaz se oreng bolan , danes zjutraj sem se vrnil z urgence, čakata me dve operacije , vendar vsa priprava do operacije niti ne more potekati hitreje. Lahko , če je urgentna , samo takšne so potem tudi veliko bolj nevarne.
Če je v času dopustov oddelal 2 svoja vikenda dežurstva in npr. 3 od dopustnika je to 5x48 240 ur. manjka samo še 165 rednih dnevnih.
prosim ce prijavite tega zdravnika zaradi malomarnosti!!!!! Ker toliko ur v mesecu ni mozno oddelati zbran sploh ap ne na takem delovnem mestu...no drugo pa je ce si je pac ure samo pisal oddelal jih pa ni!!! Se vseeno je za v zapor!!!