Nekatera slovenska smučišča že na polno obratujejo, na gorenjskem pa še vedno čakajo na sneg in se spopadajo s previsokimi temperaturami.
Nova smučarska sezona se je na pohorskih smučiščih v glavnem začela že novembra, zadnje padavine in
primerna temperatura pa so poskrbeli, da bodo pravo zimsko podobo doživela tudi nižje ležeča
smučišča na Mariborskem
Pohorju, Kopah in
Treh kraljih.
Po besedah direktorja Športnega centra Pohorje
Draga Rataja so razmere pri njih že zdaj zelo dobre, saj so proge pokrite s pol
metra umetnega snega, na kar je v zadnjih dneh napadlo še okoli 30 centimetrov naravnega snega. S
prihodom mrzlih dni, ki se napovedujejo za naslednje obdobje, bodo skušali čim hitreje usposobiti
tudi vse preostale proge, tako da bo obiskovalcem omogočeno smučanje tudi na nižjeležečih progah
vse do doline.
|
Cene dnevnih smučarskih vozovnic se letos vrtijo med 18 evrov za otroke in 27 evrov za odrasle ter 25 evrov za nočno smuko in so se po Ratajevih besedah letos podražile le za inflacijsko stopnjo.
Smučarski centri na Celjskem že odprli vrata
Vsi trije smučarski centri na Celjskem - Rogla, Golte in Celjska koča - so kljub pomanjkanju snega že pognali naprave. Na Rogli, kjer je 50 centimetrov snega, sezono pa so začeli konec novembra, obratujejo smučišča Uniorček I in II, Planja in Košuta ter tekaški progi na tri in pet kilometrov. Nočne smuke za zdaj še ni. Po besedah pomočnika direktorja Unior Turizma Srečka Retuznika so letos največ pozornosti namenili umetnemu zasneževanju, pridobili so tudi nov teptalni stroj za Roglo in Krvavec.
Nov sistem umetnega zasneževanja naj bi omogočil, da bo snega na smučiščih dovolj za najmanj 100 smučarskih dni.
Največja pridobitev v letošnji turistični ponudbi Rogle bo navdušila zahtevne smučarje in deskarje na snegu, ki imajo možnost sprostiti viške adrenalina v Fun parku, 1400 metrov dolgem poligonu za deskarje in free style smučarje, ki poteka vzdolž leve strani smučišča Mašin Žaga. V srednjem in delno spodnjem delu smučarske proge je postavljenih 15 t.i. "slopstyle elementov", na katerih bodo deskarji in free style smučarji izvajali njim lastne elemente. Ta park je sicer največji tovrstni park v jugovzhodni Evropi.
Zaradi vzdrževalnih del je bilo adrenalinsko sankališče Zlodejevo zaprto predvidoma do 14. decembra, v četrtek, 20. decembra, pa bosta začeli obratovati smučišči Košuta in Jasa, na njiju bo potekala tudi nočna smuka. Za dnevno smučarsko vozovnico je treba letos na Rogli odšteti 21 evrov oz. 26 evrov, za otroke pa 14 evrov oz. 17 evrov. Od 16. decembra do 31. marca lahko odrasli uveljavljajo popust in smučarsko vozovnico pridobijo za 23 evrov.
Pomanjkanje snega
V Kranjski Gori so odprtje nove zimske sezone načrtovali že za minuli konec tedna, vendar so previsoke temperature in inverzija preprečile izdelavo kompaktnega snega. Ob pravih vremenskih razmerah bodo ta konec tedna odprli tudi STC Stari vrh. Kot je pojasnil direktor Matej Demšar, so letos za razliko od lanske sezone vsa smučišča zatravljena, razširili so parkirišče in s poljanske doline uredili boljši dostop do smučišča.
Medtem na Krvavcu, kjer so letos z novim sistemom zasneževanja že konec novembra uspeli zasnežiti proge in po njih spustiti smučarje, že štejejo prve obiskovalce nove zimske sezone. Ta bo na Krvavcu, kjer so lani v 125 smučarskih dneh našteli 194.000 smučarjev, glede na vsa pričakovanja dobra, saj so pred njo pripravili tudi več novosti. 900.000 evrov so vložili v nakup novega teptalnega stroja, 15 novih snežnih topov in ureditev zasneževalnega sistema na Kržišču. otroški trak.
S tem koncem tedna se sicer zaključuje druga predprodaja, v kateri so bile smučarske vozovnice nekoliko cenejše kot v sami sezoni. Največ bodo sicer to zimo morali odšteti smučarji v Kranjski Gori, kjer bo dnevna vozovnica za odraslega stala 29, za mladino in seniorje 24, za otroke pa 18 evrov. Nekoliko cenejša je smuka na Krvavcu, kjer bodo za celodnevno karto morali v novi zimski sezoni odrasli odšteti 26, seniorji, vaditelji, trenerji in študentje 23, otroci pa 17 evrov. Na Voglu bo celodnevna vozovnica stala 25 evrov za odrasle in 18 evrov za otroke. V SCT Stari Vrh pa bo dnevna vozovnica za odraslega 23, za mladino in seniorje 17, za otroke pa 15 evrov.
|
Ljubitelji smučanja naj bi se po napovedih že ta konec tedna lahko spuščali po progah na Kaninu , a so zaradi neugodnega vremena - odvisni so le od naravnega snega - začetek smučarske sezone prestavili na 21. december. Tudi v Smučarskem centru Cerkno , kjer so bili v lanski zeleni zimi ob milijon evrov prihodkov, nameravajo žičnice pognati prihodnji konec tedna. Na obeh največjih severnoprimorskih smučiščih sicer optimistično pričakujejo zimsko sezono.
Smučarje, ki bodo za dnevno karto odšteli 23 evrov, bo na Kaninu pričakala prenovljena restavracija in leta 1973 zgrajena čistilna naprava, na vstopni postaji kabinske žičnice v dolini pa urejeno parkirišče, za kar so v družbi ATC Kanin odšteli okoli 350.000 evrov.
Tudi na cerkljanskem smučišču v zimo vstopajo z nekaterimi novostmi, za kar so namenili več 100.000 evrov. "Razširili smo progi Brdo in Počivalo, investirali v dodatne snežne topove in skupaj z občino Cerkno asfaltirali cesto z Leskovice, kar omogoča dostop iz Gorenjske in osrednje Slovenije," je povedal direktor Hotel Cerkno, ki upravlja s smučiščem, Miran Ciglič . Zaradi septembrske vodne ujme je namreč dostop do smučišča preko Železnikov in Davče v zelo slabem stanju.
Žičnice nameravajo pognati v soboto, 22. decembra, in sicer na vseh progah. Dobrih deset centimetrov debelo snežno odejo bodo ob mrazu v prihodnjem tednu odebelili z okoli 100 snežnimi topovi. Tako bi imeli ob ugodnem vremenu v sezoni med 95 in 100 obratovalnih dni.