Kmetje so se s traktorji in ostalo kmetijsko mehanizacijo pripeljali v Ljubljano in odpravili pred državni zbor. Dovolj imajo, pravijo. Predsednik Sindikata kmetov Slovenije Anton Medved je dejal, da imajo dovolj in pozval vlado k izpolnitvi vseh njihovih zahtev glede odprave okoljskih in administrativnih omejitev.
Vlado želijo opozoriti, naj začne delati v dobrobit kmetijstva ter poišče rešitve za kmeta in potrošnika. "Ker naš glas ni slišan, pripombe in komentarji neupoštevani, v javnosti pa se daje občutek strinjanja kmetijskih organizacij s številnimi omejujočimi zakonodajnimi ukrepi, ni druge poti, kot da to povemo jasno in na glas vsem," je pojasnil razloge za protest.
Ministrica meni, da se bodo lahko dogovorili
Ministrica za kmetijstvo Irena Šinko meni, da bi se s kmeti lahko dogovorili glede zahtev. Vlada je minuli četrtek predstavnikom kmetov poslala odgovor na njihove zahteve in predlagala ponovna pogajanja po praznikih. "Kmetje imajo pravico protestirati in izraziti svoje nestrinjanje s problemi, ki jih skrbijo in ki jih obremenjujejo pri njihovem delu," je v izjavi medijem ob robu zasedanja kmetijskih ministrov EU v Luxembourgu povedala Šinko. "Še vedno menimo, da so pogajanja odprta in da se bomo s kmeti lahko dogovorili glede stavkovnih zahtev."
Takšne rešitve predlaga ministrstvo za kmetijstvo
Ministrstvo je v odzivu na stavkovne zahteve kmetom poslala predloge rešitev, ki se nanašajo na območja Nature 2000, trajno travnije, masne bilance trgovinske sporazume ter na bonitiranje zemljišč. Območij Nature 2000 trenutno ne morejo zmanjšati, predlagajo pa, da bi se lahko režim na teh območjih letos izvajal prostovoljno.
Glede trajnega travinja predlagajo, da bi lahko posamezni kmetje skupaj s predstavniki Zavoda za varstvo narave in kmetijske svetovalne službe pregledali ta območja in morda spremenili njihovo rabo, npr. s trajnim nasadom, območja trajnega travinja pa bi se nadomestilo drugje.
Glede priprave njivskih površin za pridelavo zelenjadnic in krompirja je ministrstvo Evropsko komisijo neformalno zaprosilo za izjemo, tako da bi lahko bile prek zime brazde odprte, kar olajša spomladanski začetek pridelave.
Ministrica pojasnila vlogo pooblaščenih svetovalcev
Pri odstrelu jelenjadi predlagajo, da se v dveletnih načrtih dovoli polovično povečanje dovoljenega odstrela, poleg tega bi se lahko ta izvajal tudi v mraku in zori, pri odstrelu divjih prašičev pa ne bi bilo omejitev. O predlagani noveli zakona o varstvu živali, ki je prav tako razburila predstavnike kmetov, in sicer med drugim zaradi predvidene uvedbe t. i. pooblaščenih svetovalcev, je ministrica povedala, da ti svetovalci v nobenem primeru ne bi hodili, to tudi v predlogu ni predvideno, po dvoriščih ali hlevih kmetov, saj zaradi zdravstvenega varstva živali to ni sprejemljivo. Ti svetovalci bi lahko opozarjali oz. podajali določene pritožbe inšpektorjem, ti pa bi nato ravnali v skladu s svojimi pooblastili, je dodala.
Režim za plačila Natura 2000 se nanaša na 0,7 % vseh kmetijskih zemljišč
Ministrstvo za naravne vire in prostor skupaj z Ministrstvom za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano izraža pripravljenost pri nadaljevanju začetega dialoga s kmetijskimi organizacijami in verjame v pozitiven razplet, so po današnjih protestih sporočili z ministrstva za naravne vire in prostor. "Obžalujemo prekinitev pogajanj organizacij kmetov in zaostrovanje protestov. Obe ministrstvi in pristojne javne službe iščemo rešitve za postavljene zahteve. Predlog rešitve se odziva na zahteve kmetov glede prostovoljnosti vključevanja v plačila Natura 2000 v letu 2023," so zapisali.
Na ministrstvu pojasnjujejo, da se vladni predlog za uvedbo režima za plačila Natura 2000 nanaša na le 0,7 % vseh kmetijskih zemljišč, ki so v uporabi znotraj omrežja Natura 2000 – oziroma celo manj kot 0,2 % vseh kmetijskih zemljišč v uporabi v Sloveniji. "Napovedane spremembe zavzemajo le dve zelo omejeni področji (del Ljubljanskega Barja in Planinskega polja). Vladni predlog prav tako predvideva individualni pristop do kmetov, ki jih režim plačila najbolj prizadene ter postopno prilagoditev območij in določil režima. Če se za vstop v režim plačila Natura 2000 odločijo sami, bodo kmetje upravičeni do plačila že v letu 2023 – in sicer v višini 390 EUR na hektar na Planinskem polju oziroma 663 EUR na hektar na Ljubljanskem barju. Namen delovne skupine je bil skupni dogovor o kriterijih in principih pristopa do tistih, ki jih režim plačila najbolj prizadene," pravijo na ministrstvu.
Brez kompromisnih rešitev ne bi bilo evropskih sredstev
Enake korake in način dela vsebuje vladni predlog tudi glede območij okoljsko občutljivega trajnega travinja (OOTT). Območja se letos zaradi zahtev Evropske komisije v pogajanjih o sprejemu Strateškega načrta za kmetijstvo in podeželje širijo. Na ministrstvu za naravne vire pravijo: "Brez kompromisnih rešitev na področju okoljsko občutljivega trajnega travinja (OOTT) in povečanja obsega plačil Natura 2000 ne bi bilo odobrenih sredstev Skupne kmetijske politike".
Območje OOTT se je od leta 2015 dejansko povečalo z 22.500 ha trajnih travnikov na 32.600 ha, saj se je Slovenija s sprejetim strateškim načrtom zavezala, da bo ohranjala 33.000 ha trajnih travnikov znotraj Nature 2000.
"Znotraj območij OOTT je na obstoječih njivskih površinah dovoljena običajna kmetijska raba teh površin, vključno s preoravanjem in kolobarjenjem poljščin. Pri tem ne gre za poseg v lastninsko pravico, temveč za enega od pogojev za prejem sredstev iz naslova kmetijske politike na zbirni vlogi, uveljavljanje teh zahtev pa ni obvezno," še dodajajo na ministrstvu.
Zastruoljajo zemljo in zivali https://www.rtvslo.si/svet/evropa/zaradi-napacne-uporabe-insekticida-v-medimurju-umrlo-vec-kot-milijon-cebel/666249 Pa demonstrirajo?! Res ni vse za metat v isti kos, a vseeno bi lahko malo pometli pred lastnim pragom.
Čisto vse je podkupljeno pod to komunistićno vlado.
Halob ti žri koprive in lubje, pa ličinke in hrošče, jaz zagotovo ne bom.