Slovenija
14 ogledov

Skupina Pivovarna Laško toži ATVP

mercator zurnal Žurnal24 main
Infond Holding je skupaj s Pivovarno Laško, Pivovarno Union in Radensko na vrhovno sodišče vložil tožbo zoper Agencijo za trg vrednostnih papirjev (ATVP), so sporočili iz Infond Holdinga.

S tožbo želijo Pivovarna Laško in njena povezana podjetja izpodbiti odločbo Agencije za trg vrednostnih papirjev, ki je prej omenjenim družbam odvzela glasovalne pravice v Mercatorju.

 

Prodaja zaradi "terorja"

Spomnimo, da sta Infond Holding in Pivovarna Laško 4. novembra napovedali prodajo 48-odstotnega deleža v Mercatorju. Razlog naj ne bi bila finančna kriza, ampak "teror", ki ga "država prek urada za varstvo konkurence izvaja nad Pivovarno Laško".

ATVP v 23. oktobra izdani odločbi ugotavlja, da so Infond Holding, pivovarni in Radenska imetnice približno 48,34-odstotnega deleža Mercatorja z glasovalno pravico. Družbe naj bi delovale usklajeno, poleg tega pa presegajo prevzemni prag v Mercatorju, zato jim je ATVP z odločbo prepovedala uresničevati glasovalne pravice, dokler ne objavijo prevzemne ponudbe, ali znižajo lastništva pod 25 odstotkov.

Skupina podjetij okoli Pivovarne Laško je že po prejetju odločbe napovedala vložitev tožbe. Na vrhovno sodišče jo je vložila 4. novembra. Kot v petkovem sporočilu pojasnjuje Infond Holding, agencija "v izpodbijani odločbi zmotno uporablja materialno pravo", saj je zmotno in nepopolno ugotovila dejansko stanje. Družbe povezane s Pivovarno Laško že dlje časa vztrajajo, da v času, na katerega se nanaša odločba, niso dosegale prevzemnega praga, saj niso imele glasovalnih pravic. Infond Holding in Pivovarna Laško sta po njihovih trditvah postali povezani osebi šele 17. marca, ko je Pivovarna Laško prejela odločbo ATVP o uspešno izvedenem prevzemu s strani Infond Holdinga.

Od nastopa obveznosti priglasitve koncentracije, ki v skladu z zakonsko regulativo nastopi v sedmih dneh od prejetja odločbe o uspešno opravljenem prevzemu, pa do odločitve urada za varstvo konkurence v zadevi je izvrševanje konkurence, torej tudi razpolaganje z glasovalnimi pravicami, zadržano.

Glede na to, kot so že pred časom pojasnili v Laškem, so Pivovarna Laško, Pivovarna Union in Radenska upoštevale zakon o prevzemih in na skupščini Mercatorja 26. avgusta niso uresničevale glasovalnih pravic iz naslova lastništva "najboljšega soseda".

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.