Šarec se zavzema za to, da bi na jutrišnji seji imenovali začasnega predsednika. Stranke leve sredine bodo pogovore nadaljevale še jutri zjutraj, pred začetkom konstitutivne seje DZ, ki bo ob 11. uri.
Mladim strankam so se pridružile stare
Trojčku novih strank LMŠ, SMC in Stranki Alenke Bratušek, s katerimi se je Šarec večkrat sestal v preteklih dneh, sta se danes pridružili stari stranki SD in DeSUS. Šarec je pred volitvami sicer napovedoval, da bi v vladni koaliciji najraje sodeloval z mladimi strankami.
Stranke, zainteresirane za oblikovanje levosredinske vlade, ki naj bi na jutrišnji seji DZ predlagale skupnega kandidata za predsednika državnega zbora. "Če ne bo en sam, potem nima smisla," je dejal Šarec in povedal, da se o tem načeloma strinjajo. Predstavniki Levice in NSi na sestanek niso bili vabljeni.
Predlagali bodo skupnega kandidata
Stranka SMC je predlagala, da bi skupina strank, ki tvori levosredinski blok, za novega predsednika DZ predlagala Mira Cerarja. Predsednik Državnega zbora je po protokolu drugi najpomembnejši človek v državi, poslanci pa ga izvolijo na tajnih volitvah z večino glasov. Šarec pravi, da se v LMŠ strinjajo, da je predsednik bodisi Cerar, bodisi Brglez, pomembno je le, da naberejo 46 glasov podpore.
Potrebujejo podporo Levice, ki želi Brgleza
Brglez pripravljen prevzeti vlogo začasnega predsednika
Brglez podpira idejo, da bi DZ v prihodnjih štirih letih vodil predsednik SMC in premier, ki trenutno opravlja tekoče posle, Miro Cerar. Dodaja pa, da je treba "to zadevo dejansko izpogajati in se morajo o tem vsi dokončno strinjati".
Brglez meni, da bi morali na petkovi ustanovni seji novega sklica DZ izvoliti začasnega predsednika, ki bi DZ vodil do zaključka koalicijskih pogajanj. To vlogo je pripravljen prevzeti tudi sam. Ob tem izključuje možnost koalicijskega sodelovanja s SDS, pri čemer sta po njegovih besedah z Mirom Cerarjem povsem soglasna. "Bolj kot bi se s tem odlašalo, slabše je in tudi slabši obeti so potem za koalicijo, ki na podlagi tega nastane," je dejal v pogovoru za STA.
Cerar na dveh stolčkih?
V vladni službi za zakonodajo pojasnjujejo, da je primerov, ko so iste osebe do imenovanja nove vlade opravljale tekoče posle predsednika vlade oziroma ministrov, hkrati pa izvrševale tudi poslanski mandat, redno prihajalo na vseh volitvah. Takšna situacija po mnenju službe ni v ničemer sporna, saj gre pri opravljanju tekočih poslov za ustavno dolžnost, pri kandidiranju in izvolitvi za poslanca pa za pravico posameznika.
S tem se strinja tudi Miro Cerar, ki meni tudi, da bi dvojno funkcijo lahko opravljal nekaj mesecev, če pa bi sestavljanje vlade trajalo dlje, bi bilo potrebno najti drugo rešitev.
dezurni@zurnal24.si
Brglez je dejansko tisti, ki bi lahko poenotil ta pol in vodil parlament. Miro naj gre pa še malo igrat košarko z Bavčarjem.
Pa to ni več normalno. Tako Cerar kot njegov oče sta navadna pezdeta (oče me je hotel še za časa juge brez kakršnih koli zadržkov očrniti ko je reševal svojega kolega iz kranjske davkarije-podatki dostopni brez težave). Edina pošena oseba… ...prikaži več v njunem življenju je bila Mirova mama Zdenka, ki pa se sedaj verjetno od sramu obrača v grobu. Objavljam pod lastnim imenom ker me ni strah vaših spletk g. Cerar-velja za oba.
groza zdaj so tak pametni da jim škodi,ponovne volitve