Slovenija
26 ogledov

Senzacija: pacient rešen virusa HIV

(Foto: iStockphoto) Žurnal24 main
Senzacija iz Berlina: nemški zdravnik je svojega pacienta osvobodil smrtonosnega virusa HIV. Pri tem se je oprl na transplantacijo kostnega mozga z molekulo CCR5.

42-letni Američan, ki živi v Berlinu, se utegne vpisati v zgodovino. Pred leti je obolel za aidsom, nato še za levkemijo, toda odkar je pred dvema letoma na berlinski bolnišnici Charité začel s terapijo proti levkemiji, zdravniki pri njem niso več opazili navzočnosti virusa HIV. Četudi je hkrati s protilevkemično terapijo prenehal uživati zdravila proti aidsu.

S transplantacijo kostnega mozga nad aids
Pacient se lahko za osvoboditev izpod jarma smrtonosnega virusa zahvali svojemu osebnemu zdravniku Geroju Hütterju. Ta je pri obolelem postopal, kot da bi šlo za klasično terapijo v primeru krvnega raka (levkemije). Okužene celice kostnega mozga je nadomestil z darovanimi celicami. Vendar: darovane celice niso bile običajne. Odlikovale so se s posebno gensko varianto, varianto, ki krepi odpornost proti virusu aidsa.

 

1 odstotek

Evropejcev podeduje od obeh staršev čudežno molekulo CCR5.

Darovalec zdravih celic kostnega mozga je namreč od staršev podedoval dve kopiji molekule CCR5. Znanstveniki so ugotovili, da so ljudje, ki imajo v telesu to molekulo, bolj odporni na bolezen aids. Molekula namreč proizvaja receptor, ki virusu onemogoča dostop do telesnega tkiva. "O obrambi s pomočjo molekule CCR5 sem slišal že med študijem," pravi zdravnik Hütter, ki se je za preizkus metode na svojem pacientu odločil, potem ko se je pri njem izkazala potreba po terapiji proti krvnemu raku. "Dobili smo vzorce celic kostnega mozga od 80 različnih darovalcev. Izvedli smo genetsko analizo in pri 61. darovalcu ugotovili navzočnost molekule CCR5. Odločili smo se zamenjavo kostnega mozga, pacient pa je nato prenehal uživati zdravila proti aidsu, ki bi sicer uničila na novo presajen kostni mozeg," navaja berlinski zdravnik.

Terapija je v pacientovem telesu sprožila proces, ki si ga Hütter ni predstavljal niti v sanjah. Ne samo da je bolnikovo telo odlično sprejelo presajene celice, ampak je iz njegove krvi tudi izginila sleherna sled o virusu HIV.

"Gre za osamljen primer"
A kot poroča nemški časnik Die Welt, je za veselje še prezgodaj. Časnik, ki se sklicuje na mednarodne strokovnjake, opozarja, da je primer Američana "osamljen primer". "Transplantacije kostnega mozga se pogosto ponesrečijo. Telo denimo ne sprejme darovanih celic. Izjemno malo je tudi darovalcev, ki imajo v sebi čudežno molekulo. Poleg tega imajo transplantacije precej škodljivih stranskih učinkov, saj je treba okuženi kostni mozeg uničiti z močnimi zdravili in z laserjem," piše časnik. "Niti tega ne vemo, ali je virus res izginil iz pacientovega telesa, saj se včasih dobesedno skrije," še opozarja Thomas Schenider, infektolog na bolnišnici Charité.

Minimum, ki si ga lahko po mnenju znanstvenikov od senzacije iz Berlina vendarle obetamo, je vsaj pospešek, ki ga bodo znanstveniki dobili pri iskanju zdravila proti aidsu. Oboleli za aidsom kljub temu še ne morejo upati na skorajšnjo ozdravitev,razen tistih, ki bolehajo še za krvnim rakom, pa še ti imajo malo možnosti, da bodo dobili ustreznega darovalca, ki bi imel povrh vsega še molekulo CCR5.

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.