"Stanje na trgu dela je vsako leto kritičnejše, saj je velik del iskalcev zaposlitve podvržen prekernim oblikam zaposlitve. Čeprav ima njihovo delo vse elemente delovnega razmerja, namesto pogodb o zaposlitvi dobijo podjemne, avtorske pogodbe, delo prek s. p. ..." so izpostavili v Gibanju za dostojno delo in socialno družbo.
Zaradi tovrstnega nespoštovanja lani sprejetega zakona o delovnih razmerjih (ZDR) so se v društvu lotili projekta Zakon je orožje, pri tem pa jim bo prek sistema javnih del najverjetneje uspelo za obdobje desetih mesecev v društvu zaposliti mlado pravnico.
Najprej preventiva
Kot so nam povedali v gibanju, se bodo najprej osredotočili na ozaveščanje ljudi o pravicah in nudenje pravne pomoči. Lani sprejeti zakon o delovnih razmerjih je namreč jasen – ob sporu o obstoju delovnega razmerja med delavcem in delodajalcem se domneva, da delovno razmerje obstaja, če obstajajo elementi delovnega razmerja. V praksi to pomeni, da bi več let trajajoče neprekinjeno dnevno delo prek avtorske pogodbe moralo biti urejeno kot zaposlitev. "V luči tega bomo prekernim delavcem pomagali s svetovanjem pri opozarjanju, naj delodajalec odpravi svoje kršitve oziroma izpolni svoje obveznosti, če pa tudi to ne bo zaleglo, pa ponudili pomoč za vložitev tožbe, v kateri se ugotavlja obstoj delovnega razmerja," so pojasnili.
Svoboda in človekove pravice Na okrogli mizi z naslovom Svoboda in človekove pravice smo v Knjižnici Otona Župančiča 20. februarja z uglednimi gosti spregovorili o stanju človekovih pravic v svetu in tudi pri nas. V pogovoru so sodelovali veleposlanik… ...prikaži več ZDA Joseph A. Mussomeli, Janez Čuček, Tone Hočevar, dr. Aleš Debeljak in bivša varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek Travnik.http://za-misli.si/subkultura/1529-svoboda-in-clovekove-pravice