V analizi podatkov 15.500 najstnikov v starosti od 12 do 18 let so pri tistih, ki so šli v posteljo po polnoči, odkrili, da obstaja 24 odstotkov večja verjetnost, da se jim razvije depresija, kot pri tistih, ki so odšli spat pred 22. uro. Podatki so zajemali obdobje med letoma 1994 in 1996.
Še bolj so bili depresiji izpostavljeni tisti, ki so spali manj kot pet ur na noč. Stopnja tveganja je bila pri teh najstnikih kar za 71 odstotkov večja kot pri tistih, ki so spali osem ur. Za 48 odstotkov se je povečala tudi nagnjenost k samomorilskim mislim.
Določitev ure pomaga
Pri pregledu podatkov so raziskovalci odkrili tudi, da določitev ure za spanje s strani staršev pomaga pri preprečitvi depresije. Večina staršev je sicer svojim najstnikom določila, da morajo v posteljo ob 22. uri, četrtina pa jim je dovolila iti spat po polnoči. Najstniki iz prve skupine so v povprečju spali okoli osem ur oziroma 40 minut dlje.
Strokovnjaki najstnikom priporočajo okoli devet ur spanja dnevno. Pomanjkanje namreč aktivira dejavnost amigdale, dela možganov, ki je povezan z depresijo in s tem oslabi posameznikovo sposobnost, da se učinkovito spopade s stresom, razmerji ...