Poslanec SD Anton Rop je spet potrdil svoje izjave o dogovorjenih incidentih v Piranskem zalivu.
Ropu se zdi zanimivo, da sta Sova in vlada zelo dolgo trdili, da ni nobenih dokumentov o spremljanju dogajanj v Piranskem zalivu, da je vse skupaj samo njegova izmišljotina. Po nekaj mesecih pa se je našel ravno in samo en dokument, ki izhaja iz spremljanja Sove, ki je razmeroma ugoden za Janeza Janšo . Iz tega Rop sklepa, da nekdo manipulira z dokumenti in omenja možnost, da je ob tem, ko si je vlada politično popolnoma podredila in zlorabila Sovo, prišlo do uničevanja dela dokumentacije.
Rop ima dokaze
Premier Janša Ropu v zasebni tožbi med drugim očita, da ni preverjal resničnosti izjav, ki so mu bile podane. Rop za Mladino na ta očitek odgovarja, da se Janša v tem zelo moti in napoveduje, da bo to dokazal tudi na sodišču. Resničnost navedb naj bi Rop preverjal pri različnih posameznik, ki pa jih pred začetkom sojenja ne želi javno izpostavljati.
Nekdanji premier je zanikal, da bi novinarju TV Slovenija Vladimirju Vodušku uradno potrdil informacije o dogovorih med Janšo in Sanaderjem glede incidentov, za katere nima dokazov. "Novinar je žal zlorabil moje zaupanje in pojasnjevanje v neuradnem delu najinega razgovora o tem, zakaj mu uradno situacije ne morem in ne bom podrobno razlagal," je pojasnil Rop. Dejal je, da je Vodušek pogovor očitno nepooblaščeno snemal, kar je kaznivo. Rop se je o možnosti, da bi novinarja ovadil, že pogovarjal z odvetnikom.
|
Na novinarsko vprašanje ali bi bilo možno, da ga je Sova septembra 2004 napačno obvestila, je poslanec SD odgovoril, da je to zelo malo verjetno, saj je bilo po njegovih besedah o dogajanju obveščenih kar nekaj drugih ljudi, med njimi nekdanja notranji in zunanji minister Rado Bohinc in Ivo Vajgl. "Iz informacij, ki smo jih tisto jesen dobivali, se je pravzaprav dalo vnaprej sklepati, kdaj bo do incidentov prišlo," navaja Rop.
Rop je pričakoval, da bo nekdanji direktor Sove Iztok Podbregar pred komisijo za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb nastopil tako kot je, saj je njegovo pričanje služilo kot osnova za morebitni kazenski pregon. "Logično je, da je bil zato previden. Zame je pri pričanju Podbregarja ključno dejstvo, da v ničemer, ni niti z eno besedo, ni zanikal tistega, kar trdim sam," je dejal.
"Nekaj članov komisije po moji oceni dela povsem korektno, del te komisije pa je popolnoma politično instrumentaliziran. Vse, kar najdejo, je kronski dokaz, da Janez Janša ni lagal. Njihovi nastopi so prozorni, so navadna politična propaganda, nimajo niti najmanjše trohice objektivnosti," je delo komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb ocenil Rop.
"Če bomo na koncu ta primer dobili na sodišču, ne bo nobenega pravega razloga za veselje, pač pa bo veliko razlogov za skrb in za razmislek o tem, kakšna politika vlada Sloveniji, kdo jo nadzira in na čem temelji. Na manipulacijah, zavajanju ljudi in nezakonitostih," še dodaja Rop.
Petan: Ropove izjave so višek znanstvene fantastike
Poslanec SDS Rudolf Petan je ocenil, da Rop "prodaja zgodbo, ki sploh nima realnega dogodka" . Po Petanovem mnenju namreč ni dokazov, ki bi potrjevali Ropove navedbe, da so bili incidenti v Piranskem zalivu leta 2004 posledica političnega dogovora med takratnim vodjem opozicije Janezom Janšo in hrvaškim premierom Ivom Sanadarjem. Vse bolj se potrjuje, da je zgodba zgolj velik politični konstrukt, je prepričan poslanec SDS.
Rudolf Petan meni, da nekdanji premier očitno nima dokazov za svoje trditve. "To dokazuje že Ropova izjava iz pred treh tednov, v kateri je izjavil, da upa, da ima medij, ki je zgodbo objavil, tudi dokaze zanjo," je pojasnil poslanec SDS. Petan je tudi prepričan, da je "konstrukt prišel od drugod, medtem ko je bila Ropova naloga zgolj potrjevanje navedb".
"Če bi nekdanji direktor Sove Iztok Podbregar v letu 2004 res kar naprej hodil k njemu v njegov kabinet, bi Rop kot odgovorna oseba moral vpisati pošto zaupne narave v knjigo prispele pošte, kot morajo narediti vsi, ki prejmejo gradivo zaupne narave," je pojasnil. Po Petanovem mnenju bi nekdanjega premiera v tem primeru morali celo ovaditi, saj je nevestno ravnanje z gradivom zaupne narave kaznivo dejanje.