Okoli 17. ure so se pred špansko ambasado v Ljubljani začeli zbirati posamezniki v znak nasprotovanja brutalnosti španske policije, ki je želela onemogočiti izpeljavo referenduma o neodvisnosti Katalonije. Ambasado pa sta v tem času varovala tudi dva slovenska policista. Shod je potekal povsem mirno. Med udeleženci pa je bilo mogoče opaziti tudi poslanca Jana Škoberneta (SD) in Luka Mesca (Levica).
Pred vrati ambasade so nato protestniki prižgali tudi nekaj nagrobnih sveč.
O shodu večjega števila ljudi v znak nasprotovanja policijski brutalnosti poročajo tudi iz Londona in Edinburga. V slednjem so se protestniki zbrali pred prostori Evropske unije v Edinburgu. Kot poroča britanski The Guardian, so bili pri tem številni zaskrbljeni nad anemičnostjo Evropske unije, saj v Bruslju molčijo.
Evropska komisija se je sicer že pred referendumom izogibala izrekanju stališč glede referenduma, a poudarjala, da je treba spoštovati zakone. Tako je na nek način stopila na stran Madrida, ki je referendum razglasil za nezakonit in neustaven. Današnje nasilje je od evropskih voditeljev obsodil zgolj belgijski premier. "Nasilje nikoli ne more biti odgovor. Obsojamo vse oblike nasilja in ponavljamo poziv k političnemu dialogu," je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa poudaril Charles Michel.
"Zaskrbljenost" zaradi dogajanja v Kataloniji pa je izrazil tudi slovenski premier Miro Cerar.
Singing of 'Els Segadors', the Catalan anthem, in Edinburgh at the end of the solidarity protest. #CatalanReferendum pic.twitter.com/MSeKvQ9KMq
— Michael Gray (@GrayInGlasgow) October 1, 2017