Postopek v primeru suma treh kaznivih dejanj zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic , kaznivega dejanja poneverbe in neupravičene uporabe tujega premoženja v primeru veleposlanice Veronike Stabej se le nadaljuje ... Tožilstvo je sicer že 3. marca podalo zahtevo za preiskavo, a kot so nam zdaj pojasnili na Okrožnem sodišču v Ljubljani, bo šele v naslednjih dneh razpisan narok za zaslišanje. Preden preiskovalni sodnik izda sklep, mora v skladu z zakonom o kazenskem postopku namreč zaslišati tistega, zoper katerega je zahtevana preiskava.
Kako je možno, da sodišče o uvedbi preiskave odloča že tako dolgo?
"Sodišče ne vodi podatkov oziroma statistike, kakšen je običajen rok, v katerem sodišče odloči ter kdaj je bila vložena najstarejša zahteva za sodno preiskavo, o kateri še ni bilo odločeno, temveč so ti podatki razvidni iz posameznih spisov. V konkretni zadevi skladno z 185. členom ZKP pa tudi še niso izpolnjeni pogoji, kot jih določa omenjeni člen," odgovarjajo na sodišču, kjer se sklicujejo na predpis, ki določa, da če preiskava ni končana v šestih mesecih, mora preiskovalni sodnik obvestiti predsednika sodišča, zakaj preiskava še ni končana.
Čas, v katerem je sprejeta odločitev o zahtevi za preiskavo, naj bi bil sicer odvisen od mnogih dejavnikov, kot so obsežnost in zahtevnost zadeve, potrebna izdelava izvedenskega ali več mnenj, organizacija pričanj s pomočjo videokonferenc ...
Na nepravilnosti opozorili že leta 2014!
Med številnimi nepravilnostmi, ki jih je razkril že novembra 2014 opravljeni diplomatski nadzor na veleposlaništvu v Parizu, najbolj izstopa razkritje, da je veleposlanica ček za pet tisoč evrov, naslovljen na veleposlaništvo dopisala svoje ime, denar pa je bil nakazan na njen osebni račun. Interni nadzor ministrstva je sicer ugotovil, da "obstajajo razlogi za sum", da ima ravnanje veleposlanice v tej zadevi "znake kaznivih dejanj zlorabe uradnega položaja, poneverbe, goljufije, oškodovanja javnih sredstev ali zatajitve".
V javnosti so se nepravilnosti pojavile šele, ko je novinar TV Slovenija pridobil poročilo o omenjenem nadzoru. Nepravilnosti so najprej sicer skrivali pod oznako zaupnosti, po posredovanju informacijske pooblaščenke pa so jih le razkrili.
Pa kaj za ljudi se pošilja na veleposlaništva??? Je razsipavanje državnega denarja eden od pogojev za zasedbo tega delovnega mesta?