Slovenija
25 ogledov

Prihodnje leto grozi odpuščanje

Žiga Turk Anže Petkovšek
Združevanje šol. Dijaki se ne bodo selili, učitelji za zdaj ostajajo. Minister se sprašuje, zakaj toliko otrok s posebnimi potrebami.

Ministrstvo noče povedati, kaj se bo zaradi združevanja šol zgodilo čez eno leto,” opozarja sindikalist Branimir Štrukelj. Uslužbencem se pogodbe eno leto po združitvi srednjih šol oziroma ustanovitvi novih subjektov po zakonu namreč ne smejo spremeniti, razlaga. “Pozneje pa odpuščanja gotovo bodo,” je prepričan Štrukelj.

Malo časa za upor

Selitev šol zaradi združevanja ne bo, dijaki ostajajo, kjer so, učiteljem pa ni treba skrbeti, da bi zato izgubili delovna mesta,” pravijo na ministrstvu za izobraževanje. Srednjim šolam, ki se bodo 1. septembra združile v osem enot, so v petek poslali osnutek združitvenega akta, do katerega so se lahko šole opredelile do danes.

Združitev bi bila lahko na vladi že ta teden. Združiti hočejo šole oziroma enote v Kočevju, Novi Gorici, Celju, Črnomlju, Kamniku, Ljubljani, Slovenj Gradcu in Mariboru.

O bolj in manj posebnih

Minister za izobraževanje Žiga Turk združevanje šol utemeljuje s priporočili OECD in dejstvom, da Slovenija na učenca porabi več denarja kot druge države. Štrukelj odgovarja, da če vlada sledi priporočilom OECD glede tega, bi morali upoštevati tudi priporočilo o povečanju sredstev za šolstvo in dvigu učiteljskih plač. Turk opozarja tudi, da je otrok s posebnimi potrebami v Sloveniji osem odstotkov, na ravni celotne EU pa šest odstotkov. “Smo v Sloveniji bolj posebni, ali kaj?” se sprašuje. “Verjetno je želel minister namigniti, da so merila za učence, ki imajo kakšen primanjkljaj, recimo govorno napako, prenizka in da si želi varčevanja tudi na tem področju,” komentira Štrukelj.

Komentarjev 1
  • dragec 09:55 04.julij 2012.

    Grozno in obupno!