"V oktobru smo zaznali ničelno letno stopnjo inflacije (v istem lanskem mesecu je bila 6,9-odstotna)," je sporočil Statistični urad Slovenije.
Storitve so se v povprečju podražile za 3,2 %, cene blaga pa upadle za 1,6 %. Pri blagu dnevne porabe so se znižale za 2,6 % in pri trajnem blagu za 1,2 %, medtem ko so se pri poltrajnem blagu zvišale za 2,1 %.
Deflacijski vpliv so imele (1,3 odstotne točke) nižje cene v skupini stanovanja, voda, električna energija, plin in drugo gorivo (za 8,6 %); najbolj električna energija, ki se je pocenila za 22,7 %. Sledile so pocenitve izdelkov in storitev iz skupine prevoz (za 3,1 %) – inflacijo so znižale za 0,5 odstotne točke.
Po drugi strani so se v letu dni podražili alkoholne pijače in tobak (za 5,0 %), rekreacija in kultura (za 3,3 %) ter hrana in brezalkoholne pijače (za 1,4 %) – k inflaciji je vsaka izmed teh skupin prispevala po 0,3 odstotne točke.
V oktobru cenejši električna energija in počitniški paketi, dražji pa obleka in obutev
Ob spremembi načina obračuna cen omrežnine za električno energijo se je elektrika v primerjavi s prejšnjim mesecem pocenila za 9,3 % in inflacijo znižala za 0,3 odstotne točke. Za prav toliko so jo znižali tudi za 6,4 % cenejši počitniški paketi. Po 0,1 odstotne točke so prispevale še cenejše nastanitvene storitve (za 4,4 %), najemnine (za 2,7 %), pogonska goriva (za 2,3 %) in preostale oktobrske pocenitve.
Po drugi strani je bil v oktobru še vedno opazen sezonski vpliv menjave kolekcij v trgovinah. Cene oblačil so bile višje za 5,3 % in obutve za 6,3 %, kar je mesečno inflacijo zvišalo za 0,3 odstotne točke oz. 0,1 odstotne točke. Podražila se je tudi zelenjava (za 3,6 %) in prispevala 0,1 odstotne točke.
Harmonizirani indeksi cen življenjskih potrebščin
Letna rast cen, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, je bila v oktobru 0,0-odstotna (pred enim letom 6,6-odstotna). Mesečna rast cen je znašala –0,3 %.
Cene storitev so bile na letni ravni v povprečju višje za 3,9 %, cene blaga pa nižje za 2,0 %. Blago dnevne porabe se je pocenilo za 2,7 % in trajno blago za 2,1 %, medtem ko je bilo poltrajno blago dražje za 1,3 %.
Podatki o inflaciji za vse države članice EU so na voljo za september 2024 in so dostopni na tej povezavi. Letna stopnja inflacije, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, je bila septembra v državah članicah EMU 1,7-odstotna (mesec prej 2,2-odstotna) in v državah članicah EU 2,1-odstotna (mesec prej 2,4-odstotna). Najnižjo so izmerili na Irskem (0,0-odstotna), najvišjo pa v Romuniji (4,8-odstotna); v Sloveniji je znašala 0,7 %.
Več o tem si lahko preberete na spletnih straneh Statističnega urada Slovenije.
dezurni@styria-media.si
Saj to so si verniki v večno rast poslali strel v koleno. Zaloge se izčrpajo. Določen del ljudi se navadi živeti skromenje, ker enostavno ni, določen del pač zaradi varčnosti kupuje manj in poraba se ustavlja, gospodarstvo ohlaja. In potem… ...prikaži več ti verniki v večno rast zaženejo paniko in pokvarijo vse skupaj.
mislim pocenila so se počitinške storitve. mislim. a majo tile na ststističnem uradu jajca pa vsaj eno možgansko celico ?čudno da ne objavijo da se pocenil Rolexa, biserne ogrlice, golf palic in helikopterjev. in to fest. dejmo, hitr izkoristite znižanje,… ...prikaži več dokler je, pa pršparite.
Če je slaba plača je tudi malo kupovanja. Potem hodimo v tujino ker je bistveno cenejše. Seveda damo njim zaslužiti.