Predsednica republike Nataša Pirc Musar je na silvestrski večer obiskala Upravo RS za zaščito in reševanje ter Urad za obveščanje in alarmiranje, Društvo SOS telefon in Zavetišče za brezdomce v Ljubljani. Pri tem je poudarila pomen tistih, ki vedno, tudi na večer zabav in proslavljanja, žrtvujejo svoj čas in varnost, da pomagajo drugim.
"Danes, ko mnogi proslavljajo, ne smemo pozabiti na tiste, ki so pripravljeni žrtvovati svoj čas in varnost, da bi pomagali drugim," je Pirc Musar po obisku na upravi za zaščito in reševanje zapisala na omrežju X. Delo dežurnih služb je po njenih besedah bistveno za nemoteno delovanje družbe tudi ob praznikih.
Zato se je iskreno zahvalila gasilcem, reševalcem, policistom, vojakom in vsem, ki bodo danes skrbeli za varnost in zaščito prebivalcev. Vnovič je vse tudi pozvala, naj silvestrski večer mine brez pirotehnike.
Po obisku Društva SOS telefon je medtem sporočila, da nasilje nima mesta v družbi. "Zavedati se moramo, da vsak akt nasilja pušča globoke rane, zato je nujno, da sodelujemo pri preprečevanju in obvladovanju tega problema," je navedla in dodala, da prostovoljke društva tudi danes, tako kot vse leto, nudijo pomoč ženskam in otrokom, žrtvam nasilja.
V svoji poslanici izpostavlja solidarnost
Predsednica Nataša Pirc Musar Slovence in Slovenke nagovarja tudi z novoletno poslanico, ki jo objavljamo v celoti.
Leto, ki se poslavlja, je bilo leto težkih preizkušenj. Silna moč narave ni izbirala. Voda je odnašala vse, kar ji je stalo na poti. Tudi človeško življenje. Ni pa odnesla človečnosti, dobrote in solidarnosti. Iz poplavljenih polj so zrasle s še mogočnejšimi in trdnejšimi vejami, ki so se dotaknile vsakega izmed nas. Smo šele na začetku, a se bo obnova nadaljevala. Na stavbah in tista v naših srcih. Vsakdo, ki bo potreboval pomoč, jo bo dobil. To imamo Slovenke in Slovenci v sebi. Nihče ne bo ostal pozabljen.
Ko se oziram nazaj v leto, ki se poslavlja, zato čutim ponos in močno hvaležnost, da imamo drug drugega. Da smo zrela in povezana skupnost, ki se zaveda svoje moči, če drug drugemu podamo roko in si prisluhnemo.
To velja tudi za države v mednarodni skupnosti, v kateri ima Slovenija svojo vlogo. Prihodnje leto bo minilo 20 let članstva v Evropski uniji in zvezi NATO, z jutrišnjim dnem pa bo Slovenija za dve leti sedla na svoj sedež v Varnostnem svetu Združenih narodov. Ta pomembna odgovornost, ki so nam jo z izvolitvijo zaupale države, bo tudi zrelostni preizkus naše zunanje politike in človeške vesti. Tega se zavedamo in verjamem, da bomo zaupano odgovornost izpolnjevali v duhu Prešernovih verzov, ki jih ponosno pojemo kot svojo himno – »da koder sonce hodi, prepir iz sveta bo pregnan«.
Zato vsem srčno želim, da bi bilo leto 2024 leto miru. Da bi veje človečnosti, dobrote in solidarnosti segle do nedolžnih trpečih v Gazi, tako žrtev izraelskega napada kot tudi talcev in žrtev Hamasa, do Ukrajine in do vseh krajev, kjer potekajo oboroženi spopadi.
Drage Slovenke in Slovenci, državljanke in državljani, prebivalke in prebivalci,
ko sem poleti obiskovala ljudi, ki so jih prizadele poplave, so mi pripovedovali, kako so jim sosedje, s katerimi leta ali celo desetletja niso spregovorili niti besede, prišli na pomoč in jim segli v roko. Takšni prizori in pripovedi me spremljajo vse od takrat. Njihovo sporočilo je poziv k zrelosti in modrosti.
Narava ne izbira. Ljudje pa lahko. Izberimo dobroto, solidarnost in človečnost. Tako bo vsak od nas pustil pečat, zaradi katerega bo svet boljši in nekdo srečnejši.
Srečno, prelepa, solidarna Slovenija.
Gospa predsednica, solidarnost si kar nekam zataknite! In vaš soprog “lady” , če bi nosil hlače, bi bilo higensko da mesečni državni dodatek, kot vaša oproda - nameni tistim, za katere se tako zavzemate!
In to pravi ženska,ki trdi,da ima premajhno plačo?? Ona pričakuje,da bomo delavci na zajamčenem donirali,da si bodo gospoda lahko ta denar razdelila!! Veliko vprašanje je koliko doniranega denarja so si pospravili v lastne žepe!!
Tako kot tulijo neoliberalisti! Ko gre vse v maloro pa jokajo,kako jim država ne pomaga!