Možnost samotestiranja otrok v šolah je med starši povzročila upor. Kot poroča nacionalna televizija, ki navaja ravnatelje šol, je odziv staršev buren. Ravnatelji pa zaradi pomanjkljivih informacij odgovorov nimajo. Ravnateljica Srednje poklicne in strokovne šole Bežigrad Ljubljana Fani Al Mansour je dejala, da po njenih informacijah in informacijah kolegov pretiranega interesa šolarjev za samotestiranje ni. Starši imajo zanje številna vprašanja: kakšni bodo testi, kje se bo izvajalo testiranje, kdo bo izvajal testiranje, ali so testi varni, ali so zanesljivi ...
Gregor Pečan, predsednik združenja ravnateljev in ravnateljic, je za TV Slovenija povedal, da nima smisla spraševati staršev, kdo je pripravljen podvreči svoje otroke samotestiranju, če še sami nimajo podatkov. Prav tako vidi nesmisel v tem, da bi bil v prostoru, v katerem je 30 učencev, testiran samo en učenec. "Treba se je vprašati, ali to deluje v smislu preprečevanja okužbe."
TV Slovenija poroča, da je med starši zaokrožila peticija proti testiranju otrok, ki jo je podpisalo že 19.000 ljudi.
Šole morajo do torka do 13.00 ure ministrstvu za izobraževanje sporočiti, koliko dijakov in učencev zadnjega triletja osnovne šole naj bi se strinjalo s samotestiranji na novi koronavirus.
Minister: Enostaven in neboleč test
Kot še poroča TV Slovenija je Minister za zdravje Janez Poklukar pojasnil, da se bodo učenci in dijaki testirali sami doma in ne v šoli kot v Avstriji. Okoli 14 aprila bodo dobili 300.000 testov. Posamezen test je državo stal 1,49 evra, skupaj okoli pol milijona evrov. Poklukar je dejal, da je test povsem neboleč in preprost. Gre za odvzem brisa iz zunanjega dela nosu, kjer otrok poseže v nos manj kot 2 centimetra, petkrat zaokroži po nosnici in opravi test.
Minister Poklukar na @24UR: "Samotestiranje učencev bo prostovoljno. Cilj je, da se vse, ki bodo imeli interes, izobrazi po enakem protokolu. Kot minister za zdravje, sem dolžan predlagati rešitve, da bi šole ostale odprte." @MinZdravje pic.twitter.com/vwLOh17fsf
— Vlada Republike Slovenije (@vladaRS) April 5, 2021
Kar zadeva šole, naj bi se te ne glede na epidemiološko sliko znova odprle 12. 4. A minister ni niti potrdil, niti zanikal, ali se bodo šole odprle in ali se bodo šole odprle po vsej državi. Počakati bo treba do petka, ko bodo znani zadnji rezultati glede okužb v Sloveniji in bo znana epidemiološka slika.
Poklukar pravi, da se zavzemajo, da bi se otroci v šole vrnili za vseh 11 tednov, končno besedo o tem pa bo imela vlada. Še danes bo glede sprememb vladnega semaforja zasedala vladna skupina za covid-19. Na mizi je več predlogov, ki zadevajo spremembe v delu šol, vrnitev učencev in dijakov v šole, ne glede na epidemiološko sliko, aktivnosti na prostem, vključno z nošenjem mask, odpiranja aktivnosti teras in omejitev vseh ostalih oblik gibanja.
vsi testerji so strupeni, ker so razkuženi z etilen oksidom, ki je eden od najhujših rakotvornih strupov, vata na palčkah ni navadna vata ima konice mikro plastike, ki so zdravju škodljive, ker se zarijejo v tkivo. Doktor Poklukar kmalu boš… ...prikaži večoš bivši minister. Če se ti je splačalo kovid sramotiti pa boš prej ali slej lahko ugotovil sam.
ja pa kaj še. v rit si jih vtaknite, vse teste
Če so jih nabavili preko že poznanega uvoznika,so tako kot prejšnji ,tudi v primeru nekaj odstotne zanesljivosti sprejemljivi in po mnenju ne vem,katere stroke v skladu z zahtevanimi normami-tako,da ni dileme.....