Ob 4587 opravljenih testih so včeraj v Sloveniji potrdili 1176 novih okužb z virusom sars-cov-2. "Število okužb še vedno narašča, a to naraščanje ni več tako strmo," je na današnji tiskovni konferenci optimistično povedal uradni vladni govorec za covid-19 Jelko Kacin. "Razmere so se v zadnjem tednu oktobra kar nekoliko popravile, okužb je manj, tudi delež okuženih med testiranimi je padel. To je vsekakor podatek, ki nas opogumlja, a velja poudariti, da je to zgolj eden od indikatorjev, na osnovi katerih lahko razumemo trenutne epidemiološke razmere. Drugi kazalnik je število tistih, ki potrebujejo bolnišnično oskrbo. Število slednjih bo v naslednjih dneh še raslo."
Iz bolnišnic je bilo po besedah Kacina včeraj odpuščenih 57 oseb, kar je sedem več kot dan prej. "Bolnišnično oskrbo potrebuje 925 oseb, na intenzivnih enotah se jih zdravi 146 oz. še 11 več kot včeraj," je na tiskovni konferenci povedal Kacin. "Umrlo je 24 oseb, skupaj od začetka epidemije že več kot 400 ljudi, natančneje 412."
"Vsakodnevno se srečujemo z zelo težkimi situacijami, ampak nekako zmoremo. Apeliramo na javnost, da spoštujejo ukrepe. Tudi sam sem prebolel covid, skupaj s hčerko sva 'rinila' skozi težave covida. Oblika ni bila najlažja, zato na podlagi lastnih iskušenj svetujem, da se poskušate okužbi izogniti. Sam sem mlad, nisem predebel, sem športno aktiven, pa sem mislil, da ne bom zdržal doma."
Dragan Kovačić, Splošna bolnišnica Celje
Današnje stanje je po besedah Kovačića skladno z epidemiološkimi krivuljami. "Število ljudi, ki potrebujejo bolnišnično zdravljenje, večinoma zaradi potrebe po kisiku, narašča," je razložil Kovačić. "Trenutno imamo v bolnišnici tri covid oddelke s skupno 89 navadnimi in 18 intenzivnimi posteljami. Narašča število covid bolnikov na urgencah, kar je skrb vzbujajoče, saj je trenutno kar 45 odstotkov obravnav zaradi covida. To pomeni, da se naval na bolnišnice zaradi covid-19 nadaljuje, skrbi pa nas tudi, da kdo iz pretirane solidarnosti ne pride, pa bi moral."
Trenutno še naprej širijo posteljne kapacitete in prerazporejajo kader, da bi odprli četrti covid oddelek s približno 30 posteljami. "Največji problem je zbolevanje zdravstvenega kadra," je izpostavil Kovačić. "Na bolniškem staležu je 177 medicinskih sester in 23 zdravnikov, kar pomeni deset odstotkov, številke pa bodo po naših pričakovanjih še rasle. Raste utrujenost zdravstvenega osebja, medicinske sestre se žrtvujejo in delajo na deloviščih, ki jih niso vajene, čeprav jih skrbi za domače in otroke, ki so doma sami. Enako velja za zdravnike, reševalce, administratorje, kuharje, čistilni servis - vsi delujejo ubrano, kar nas drži pokonci. Moram pohvaliti tudi kolege v primariju, ki svoje delo izvrstno opravljajo."
"Primarij se je v drugem valu organiziral drugače kot v prvem. Prevzel je presejalni ščit, odvzem brisov, zato je nemogoče pričakovati, da bo prišlo do prehajanja zdravnikov v bolnišnico. Oglašajo se tudi koncesionarji, ki so pripravljeni prevzeti paciente z ne-covid problematiko in stopnjo 'nujno' in 'zelo nujno'. Oglašajo pa se tudi nekateri, ki so pripravljeni pomagati v bolnišnici."
Dragan Kovačić, Splošna bolnišnica Celje
Opogumlja jih tudi dejstvo, da so z vsakim valom opremljeni z novimi izkušnjami, zaradi katerih je zdravljenje bolnikov bolj učinkovito ter pričakovanje cepiva. Z opremo za razliko od prvega vala zdaj nimajo večjih težav.
Tlele se je nabrala zgleda pamet celga sveta . Vlada in dr,prof. morajo končno začeti poslušati in upoštevati idiote ala strauski @, lolekbolek @ kcovid-1984 @, Ovco@ ,Lilibuc @ in ostalih !
bolje meti covid kot pa gripo,za covid še veš ne da ga maš,gripa te pa potolče do amena
Pejte v tri p.m., vi in vaša pričevanja, siti smo vas.