Slovenija
45 ogledov

'Pravno sporen sporazum'

Ministrica za kulturo Majda Širca (Foto: Žurnal24) Žurnal24 main
Na ministrstvu za kulturo so prepričani, da je sporazum glede Blejskega otoka, ki ga je podpisal Vasko Simoniti, v nasprotju s pravnim redom v Republiki Sloveniji.
 
 

Država se ne more kar tako znebiti tistega, kar je njeno.

Majda Širca

 
Sporazum, ki ga je glede Blejskega otoka ob koncu svojega mandata podpisal bivši minister za kulturo Vasko Simoniti , in s katerim je Rimskokatoliška cerkev (RKC) dobila v dar tri nepremičnine na Blejskem otoku, otok pa zastonj v najem za 45 let, je v nasprotju s pravnim redom v Republiki Sloveniji.

Ministrstvo bo zato predlagalo državnemu pravobranilstvu, da se izreče glede omenjenega sporazuma o zaključku postopka pred Evropskim sodiščem za varstvo človekovih pravic in s tem o končanju odprtih vprašanj denacionalizacijskega postopka vračanja nepremičnin Blejskega otoka ter upravljanju in gospodarjenju. Ministrica za kulturo Majda Širca je povedala, da to ne izključuje morebitnih sporazumnih pogovorov z RKC, da bi našli možnost sobivanja na otoku ter da bi se dogovorili in dosegli umik oziroma preklic omenjenega sporazuma ali nov sporazum.

 

Blejski otok

Vodja pravne službe na ministrstvu za kulturo Marija Stojanovič Frkovič je pojasnila, da se je postopek pravzaprav začel leta 1992, pravnomočno pa je bil zaključen leta 2006, ko je vrhovno sodišče razveljavilo sodbo upravnega sodišča, ki je pritrdilo pritožbi župnije Bled. Ministrstvo je odločbo, s katero je župniji Bled vrnilo v last in posest dve nepremičnini, ki v naravi predstavljata cerkev Marijinega oznanjenja z zvonikom, izdalo leta 2001.

Kot je spomnila Širca, je vlada Janeza Janše za to, da je RKC dobila v dar nepremičnine na Blejskem otoku in otok zastonj v najem, poskrbela tik pred volitvami. V zameno za to naj bi RKC umaknila pritožbo, ki jo je v zvezi z denacionalizacijo Blejskega otoka vložila na Evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu, saj se ni strinjala s tem, da ji je bila v denacionalizacijskem postopku vrnjena le cerkev Marijinega vnebovzetja na otoku. Kot je še povedala, je bilo gradivo na vladi internega značaja, poleg tega služba vlade za zakonodajo o zadevi ni podala svojega mnenja, saj je gradivo očitno prišlo na mizo brez predhodne obravnave. Ko je sama prišla na ministrstvo, o sporazumu ni vedela ničesar, o njem ni vedela ničesar niti večina zaposlenih na ministrstvu, predvsem pa z njim ni bila seznanjena pravna služba ministrstva, je poudarila.

Vasko Simoniti © Anže Petkovšek

 


Vlada je sporazum o zaključku postopka pred Evropskim sodiščem za varstvo človekovih pravic obravnavala 9. oktobra in tedaj ministra Simonitija tudi pooblastila, da ga podpiše. Sporazum je bil podpisan 14. oktobra lani, dober mesec pred menjavo vlade, ko je prejšnja vlada opravljala le še tehnične posle, je poudarila Širca.

Kot je povedala Marija Stojanovič Frkovič , je vlada dokument, s katerim je soglašala, da ministrstvo podpiše sporazum z RKC, obravnavala v tajnosti pod oznako interno, pravna služba ministrstva pa pri zadevi ni sodelovala niti ni bila o njej obveščena. Vlada je oznako interno z gradiva umaknila 28. oktobra. Po proučitvi možnosti so se na ministrstvu odločili, da bodo šli v tako imenovano ničnostno tožbo, da bi se ta sporazum izničil.

Sporazum ima veljavo pogodbe med državo in Cerkvijo, ki pa po svoji vsebini nasprotuje prisilnim določbam pravnega reda v Republiki Sloveniji in je zelo verjetno ničen, o čemer pa mora razpravljati in izreči svoje mnenje sodišče. Postopek bo potekal na Okrožnem sodišču v Kranju.
Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.