"Dokler naš glas, referendumska volja in odločba ustavnega sodišča poslancem nič ne pomenijo ter dokler Ankarančani ne bomo imeli pravice do lokalnih volitev, možnosti voliti in biti voljen v organe samostojne Občine Ankaran, se tudi do ostalih problematik upravljanja javnih zadev, referendumov in drugih volitev ne bomo opredeljevali," so jasni podpisniki poziva.
Prepričani so, da so jim v Ankaranu s strani dela državnih organov, institucij ter dela nosilcev javnih in političnih funkcij sistematično kršene temeljne človekove pravice in svoboščine. Njihovi referendumski odločitvi po ustanovitvi lastne občine je namreč pritrdilo tudi Ustavno sodišče RS, ki je v postopkih ustanavljanja Občine Ankaran politikom očitalo "arbitrarno odločanje in DZ odredilo, da do 7. februarja letos Občino Ankaran ustanovi ter razpiše lokalne volitve. Tega DZ ni uresničil".
Bojkot prvi korak
Vodja Pobude za ustanovitev Občine Ankaran Gregor Strmčnik poudarja, da je bojkot prvi korak k državljanski nepokorščini, ki jo bodo izvajali, dokler njihova referendumska volja po lastni občini ne bo upoštevana. Nepokorščino nameravajo stopnjevati, na kakšen način, pa ni želel razkriti.