Ljubljanski mestni svetniki so z 28 oziroma 29 glasovi za in štirimi glasovi proti podprli osnutka proračunov za prihodnji dve leti.
Dakičeva je pojasnila, da so proračunska dokumenta za leti 2008 in 2009 prilagodili prihodkom, ki jih lahko MOL ustvari sama, saj še ni znana odločitev ustavnega sodišča o presoji ustavnosti zakona o financiranju občin in tudi ne zaključek dogovora z državo. MOL naj bi tako prihodke ustvarjala s prodajo nepremičnin, ki mestu prinašajo le stroške, z nakupom nepremičnin, čeprav temu mnogi nasprotujejo, ter povišanjem taks in pristojbin.
Načelnik oddelka za finance in računovodstvo Stevo Lekič je pojasnil, da bo MOL v letih 2007-2009 na račun novega zakona o financiranju občin izgubila 170 milijonov evrov. Mestna uprava je v teh treh letih predvidela skupno zadolževanje v višini 45 milijonov evrov, kar pa je le dobra četrtina omenjenega izpada. Pojasnil je, da sta bila osnutka javno razgrnjena in nista bila deležna bistvenih pripomb.
Podžupanja je napovedala, da bodo na MOL intenzivno pripravljali projekte, za katere bodo poskušali pridobiti evropska in državna sredstva. Pripravljajo pa tudi projekte na osnovi javno-zasebnega partnerstva. Mednje sodi obnova Bežigrajskega stadiona in tudi gradnja športnega parka v Stožicah. Za slednjega bo razpis objavljen do konca oktobra.
Osnutka proračunov so podprli vsi odbori. Odbor za finance mestni upravi predlaga upoštevanje pripomb odborov pri pripravi predlogov proračunov za prihodnji dve leti. Sprejem proračuna še pred začetkom proračunskega leta bo po besedah podžupanje omogočil normalno izvajanje projektov, že v začetku prihodnjega leta pa naj bi mestni svetniki po besedah Dakičeve obravnavali rebalans proračuna za leto 2008.
Veliko pripomb in pomislekov
Svetniki se sicer strinjajo, da bo MOL prvič dobila dvoletni proračun, in tudi, da bosta proračuna za leti 2008 in 2009 rekordna. Miloša Pavlico (SD) in Gregorja Gomiščka (SDS) pa je predvsem zmotila napoved podžupanje, da bodo že v začetku prihodnjega leta obravnavali rebalans.
|
Mestno upravo je zaradi opravljenega velikega dela pri pripravi dvoletnega proračuna pohvalil svetnik SD Gregor Istenič . Kljub vsemu ga skrbi, da bo morala MOL prodajati zlatnino in srebrnino ter z davščinami obremeniti meščane, ker ji je država z zakonom o financiranju občin vzela veliko sredstev.
Svetnik Zelenih Slovenije Miha Jazbinšek je pripravljavcem dvoletnega proračuna med drugim očital, da županovi projekti, ki bi morali postati mestni projekti in bi jih kot take moral potrditi mestni svet, niso razvidni v predlaganih proračunskih dokumentih, ampak so razmetani po različnih proračunskih porabnikih.
Svetnik DeSUS Aleš Kardelj je poudaril, da se sredstva za dnevne centre za starejše občane v proračunih za prihodnji dve leti zmanjšujejo. Meta Vesel Valentinčič (LDS) pa je opozorila na težave pri financiranju izobraževanja, predšolske vzgoje in športa. Proračunske postavke po besedah svetnice ne vodijo k razvoju, ampak nazadovanju omenjenih področij.
Slavko Slak (LDS) se je zavzel za povečanje sredstev za kulturo, saj sta osnutka proračunov pripravljena na osnovi letošnjega proračuna, ki pa je kulturi namenil 16 odstotkov manj sredstev kot leta 2006. Roman Kolar (SDS) pa je spomnil na razprave o ustanovitvi zdravstvenega sklada, podobno kot je MOL ustanovila ekološki sklad, in terjal konkretno pojasnilo, ali bo MOL tak sklad res tudi ustanovila, glede na to, da tega sklada v proračunu ni.
Slavko Ziherl (LDS) pa je imel kar nekaj vprašanj in pripomb k proračunu na področju zdravstva, kjer se sredstva zmanjšujejo za pet odstotkov. Bojana Beović (SDS) pa je poudarila, da v proračunih za prihodnji dve leti ni nobenih investicijskih sredstev za zdravstvene domove. Svetniki so opozorili, da je nedopustno kasnejše prerazporejanje sredstev iz zdravstvenih programov v investicije, če se bo izkazalo, da bo sredstev za investicije premalo.