Walter Wolf je danes na Evropskem sodišču za človekove pravice vložil tožbo zoper Slovenijo, Finsko in Avstrijo.
Ko so sumi neznatni, se mora postopek končati. Walter Wolf
|
|
Wolf zavrača navedbe medijev
Preiskava je močno odmevala v slovenskih medijih. Napisani so bili številni časopisni članki, domneve in tudi obtožbe, ki pa so v dosedanjem postopku ostale nedokazane, je zapisal. Tako je bil 16. septembra 2008 med drugim napisan članek, v katerem je bilo objavljeno, da je Walter Wolf dobil tristo tisoč evrov podkupnine. Wolf to navedbo zavrača.
Nakazani znesek je bila pomota
Kot navaja, mu je bilo 6. februarja 2007 res nakazanih 2.323.276 evrov, vendar je dan kasneje (7. februarja 2007) celotno vsoto vrnil plačniku, saj mu je bila ta, kot trdi, nakazana po pomoti. Avstrijski organi pregona pa so sumili, da od vsote 2.323.276 evrov ni bil vrnjen celoten znesek, pač pa naj bi banka Walterju Wolfu v gotovini izplačala tristo tisoč evrov. Kot zatrjuje Wolf, že bežen pogled na dokumentacijo pokaže, da za to nakazilo ni dokazila. So pa dokazi o tem, da je bil vrnjen celoten znesek, dodaja.
Pogodba s podjetjem RGH
|
1. julija 2005 je bil med podjetjema RHG (Riedl Handelsgesellschaft) in ICB (International Construction Business), v katerem je udeležen Wolf, namreč sklenjen dogovor, da ICB pripada 4,2 odstotka provizije od posla s Patrio. Patria bi od celotne vrednosti naročila morala RHG-ju namreč plačati 7,5 odstotka provizije, od katere bi ICB dobil svoj delež. |
Pri tožbah zoper Slovenijo, Avstrijo in Finsko se Wolf sklicuje na 6. člen evropske konvencije o človekovih pravicah. Kot navaja, je utrpel materialno in nematerialno škodo. "Obveza vsake države podpisnice konvencije je, da poskrbi za to, da se kazenski postopek, predvsem takrat, ko so sumi neznatni, čim prej konča," je zapisal Wolf, ki je prepričan, da so omenjene tri države to obvezo kršile. Wolf je prepričan, da je bila njegovemu ugledu storjena škoda, saj gre po navedbah v tožbi za "eno najbolj znanih oseb v državah Balkana". Njegovemu ugledu škodi že sam sum, da je vpleten v pranje denarja in v orožarske posle. Poleg tega je zaradi tega prišlo tudi do izgube naročil, navaja Wolf.
Škoda tudi zaradi odpovedi pogodbe
V nadaljevanju Wolf navaja, da je škoda nastala tudi, ker je Patria odpovedala pogodbo s podjetjem RGH, zaradi česar je prišlo do neizplačila provizije v znatni višini. A Patria kljub temu, da so bila vozila že izročena, izplačilo podjetju RHG zavrača, kar utemeljuje s tem, da na podlagi različnih kazenskih postopkov organov pregona v Avstriji, Sloveniji in na Finskem obstaja sum izplačevanja podkupnin in zato pogodba ni veljavna. Podjetje RHG pa je sedaj prisiljeno, da plačilo te provizije doseže v civilni tožbi zoper Patrio, piše Wolf.
Škoda, ki jo je Wolf utrpel v tem primeru, je bila po njegovi oceni najmanj dva milijona evrov. Škodo zaradi načetega ugleda poslovnež ocenjuje na petsto tisoč evrov, stroški z odvetniki pa so doslej po njegovih navedbah dosegli 20 tisoč evrov. Skupni znesek tožbe je tako 2.520.000 evrov.