Slovenija
65561 ogledov

Poslanci sprejeli zakon, ki vam bo znižal plačo

Denar, štetje denarja Profimedia
DZ je danes po vetu vnovič podprl novelo zakona o dohodnini. Ponovno odločanje so zahtevali državni svetniki, ki nasprotujejo ukinitvi postopnega dvigovanja splošne olajšave ter še nekaterim drugim rešitvam. Tokrat so bili potrebni glasovi večine vseh poslancev.

DZ je novelo zakona o dohodnini sprejel 28. novembra, ta ponedeljek pa je državni svet nanjo izglasoval odložilni veto. Kot so opozarjali svetniki, v trenutnih zaostrenih razmerah ne bi smeli hiteti z ukinitvijo postopnega dvigovanja splošne olajšave, ki prinaša višje neto plače za vse. Nasprotujejo tudi zaostritvam na področju obdavčitve dohodkov iz dejavnosti, zvišanju obdavčitve najemnin ter spremembam pri obdavčitvi dohodkov iz kmetijske dejavnosti.

Poslanci so tako morali o noveli zakona, katere uveljavitev je predvidena 1. januarja 2023, glasovati še enkrat. Tokrat je za glasovalo 49 poslancev Svobode, SD in Levice, proti je bilo 24 poslancev SDS in NSi.

Nižja splošna olajšava

Novela zakona določa, da se splošna olajšava, ki jo lahko uveljavljajo vsi zavezanci za dohodnino, s 1. januarjem 2023 ne bo zvišala na 5500 evrov, kot je določeno zdaj, pač pa le na 5000 evrov. Nadaljnja postopna zvišanja na 7500 evrov do leta 2025 se ob tem odpravljajo.

Dodatna splošna olajšava se bo po novem priznala zavezancem s skupnim dohodkom do 16.000 evrov, kar v primerjavi z veljavnim zakonom pomeni približno 2280 evrov več. Davčni razredi ostajajo nespremenjeni, se pa stopnja davka v zadnjem, petem dohodninskem razredu, vrača nazaj na 50 odstotkov, kot je veljalo pred marca sprejetimi zadnjimi spremembami zakona.

Višja olajšava za otroke, nova olajšava za mlade

Avtomatično usklajevanje olajšav in zneskov letnih davčnih osnov z inflacijo z novelo zakona ni več predvideno, je pa v njej zapisano, da se bodo zneski posebne olajšave za vzdrževane družinske člane v letih 2023 in 2024 zvišali za približno 7,5 odstotka.

Novost je posebna olajšava za mlade. Ta bo zavezancem do dopolnjenega 29. leta starosti zmanjšala davčno osnovo od dohodka iz delovnega razmerja za 1300 evrov.

V višino obdavčitve kapitalskih dobičkov se z novelo zakona ne posega, se pa ponovno uvaja obdavčevanje izplačanih vrednosti delnic ali deležev v primeru njihove odsvojitve v okviru pridobivanja lastnih delnic.

Višja obdavčitev najemnin

Stopnja dohodnine, ki se plačuje od dohodka iz oddajanja premoženja v najem in je za letos določena pri 15 odstotkih, se bo zvišala na 25 odstotkov.

Spremembe so tudi glede obdavčitve samostojnih podjetnikov, ki so vključeni v sistem normiranih odhodkov. Za tiste, ki imajo do 50.000 evrov letnih prihodkov, se bo še vedno priznavalo 80 odstotkov normiranih odhodkov, za tiste nad to mejo pa se bodo priznani normirani stroški znižali na 40 odstotkov. Nad 100.000 evrov letnih prihodkov priznanih odhodkov ne bo. Za normiranca sicer lahko velja samostojni podjetnik, pri katerem je obvezno zavarovana vsaj ena oseba za polni delovni čas najmanj devet mesecev.

Izplačila nagrad za poslovno uspešnost bodo v skladu z novelo zakona iz davčne osnove še naprej izvzeta, a tako kot do uveljavitve spomladi sprejetih sprememb spet le do višine povprečne plače. Odpravlja se tudi možnost odločitve o vključitvi dohodkov iz oddajanja premoženja v najem in dohodkov iz kapitala v letno davčno osnovo. Novo pa je, da bodo iz davčne osnove izvzeta tudi izplačila nadomestil za uporabo lastnih sredstev za delo na domu.

Zaradi novih evropskih pravnih podlag je precej sprememb tudi na področju kmetijstva. Med drugim se na seznam oproščenih podpor dodajajo podpore za zavarovalne premije, umikajo pa plačila, ki jih kmetje prejmejo za kmetovanje na območjih z omejenimi možnostmi za kmetovanje. Ta bodo po novem obdavčena v višini 50 odstotkov plačila.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 60
  • Janez11 08:42 10.december 2022.

    Zavajajoč naslov "Poslanci sprejeli zakon so sprejeli zakon". Sprejela ga je vlada elektoroligarha , potrdili pa poslanci Levice, Socialnih demokratov in Svobode. V pol leta je Slovenija podobna Kubi, še pol in bomo Venezueli. Ampak bebava raja se je odločila ...prikaži veča , da ne bo trpela pod Janšo v visoki gospodarski, socialni in družbeni rasti in raje izvolila diletante , brezdelneže in nesposobneže.

  • jakec1575 06:18 10.december 2022.

    Novinar z naslovom provocira. Zakaj ne napise, da je sds vlada sprehela bianco dphodninski zakon brez kritja v prihodkih proracuna?? Jansev dohodninski zakon ne pije vode. Razen iz dolga. Prihodki bi v zadnjem letu tega zakona padli za 800mio v ...prikaži več primerjavi z nictim letom. Ne pozabimo. Jansa se je z davki ze igral 2012. In tudi 2008. 2012 so prihodki padli za 1mrd zaradi nizanja davkov. 4leta smo resevali ta problem.

  • matej500 23:55 09.december 2022.

    Zaradi tega da bomo več plačevali državi. Ne bomo nič bolj imeli dostopno zdravstvo. Ker sistem tako in tako razpada. Ker vedno manj želi delati z ljudmi. DSO ne bodo od tega nič imeli. Ampak ta denar bo šel za ...prikaži večza pokrivanje primanjkljaja proračuna. In nič drugega. Napačne odločitve prodajalcev energije bodo NAS pripeljale na beraško palico.