"Ta zakon je zakon o zdravstvu za ljudi, pa ne le zato, ker Slovenci dajemo zdravje na prvo mesto vrednot, ampak predvsem zato, ker zdravstvo v Sloveniji v s tem zakonom ostaja javno, dostopno vsem ljudem, ne glede na višino dohodka," s temi besedami je poslancem predlog zakona o zdravstveni dejavnosti predstavila ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc.
ZL: "Legalizacija slabih praks"
V razpravi, ki se je glede zakona danes začela v Državnem zboru, so se z njo strinjali le v njeni SMC. "Zakon koristi tistim, ki ponujajo samoplačniške storitve," je menil Miha Kordiš iz ZL. Zakonski ureditvi, ki jo predlaga ministrstvo očita, da omogoča stekanje javnih sredstev v zasebni sektor in zdravnike, s tem, ko jim omogoča, da delajo 8 ur tedensko pri zasebniku vspodbuja, da v javnem sistemu naredijo manj."Ta predlog samo legalizira slabe prakse, ki se v tem trenutku dogajajo v sivi coni."
NSi: Najboljši bodo odšli
SDS: Zakon za zdrave ljudi
DeSUS: Predvsem o področjih, ki niso ključna
Tomaž Gantar DeSUS je poudaril, da je ministrstvo kot cilj in prioriteto izbralo področja, ki niso ključna za odpravljanje težav v javnem sistemu. V DeSUSU bi bili veseli, če bi imeli pred seboj celovit in nov zakon.
SD: Ne sledi koalicijskemu dogovoru
Predlog novele le delno sledi koalicijskemu dogovoru, je opozarjala poslanka SD Bojana Muršič. Pozdravila je reševanje vprašanja koncesij in položaja srednjih medicinskih sester, a je ob tem dejala, da bo čas pokazal, kako bo potekalo podeljevanje koncesij po noveli, saj še vedno ni določena mreža javne službe.
Ministrica: Takoimenovana strokovna javnost misli na svoje interese
"Za stroko se marsikdaj žal skrivajo posamezni interesi interesnih skupin, ki v javnih diskusijah zlorabljajo pacienta," pravi ministrica, ki zavrača očitke, da se ni bila pripravljena usklajevati. "Usklajevanje da, ko gre za pacienta, ne pa takrat, ko gre za dobro posameznika ali interesne skupine.
"Mladi zdravniki odhajajo zaradi slabih odnosov"
Glede mladih zdravnikov, ki noveli ostro nasprotujejo zaradi določb po kateri morajo pridobiti pet let delovnih izkušenj, preden lahko kandidirajo za koncesionarja ali samostojnega zdravstvenega izvajalca, Kolar Celarčeva poudarja, da gre za ureditev, ki jo poznajo v vseh državah EU. "To ni razlog, da bi mladi zdravniki odhajali v tujino. Pravi razlog so, to so pokazale ankete, slabi medsebojni odnosi."
sergeja.hadner@zurnal24.si
naše zdravstvo:https://www.portalplus.si/2213/mrevlje/
barabe priskledne. ukinit koncesije in prepoved javnim uslužbencem delo v zasebnem sektorju. naj se odločijo ali eno ali drugo. ker to samo omogoča, da prideš na pregled k specialistu in ti reče da je na napotnico čakalna doba 8 mesecev,… ...prikaži več samoplačniško jutri popoldan.
T.B.F.Nostalgična Kad su zavladali oni šta su pali s kruškeBožji ljudi su blagoslovili puškeOvce slali u smrt za svoga boga jedinogaZa ludilo svoga ideologaI kad zavlada mržnja razum nije lijekI ludilo uvik promijeni tijek… ...prikaži več povijestiIspiše novu, krvavu stranuU zemlji seljaka, na brdovitom Balkanu……