Na idrijskem, cerkljanskem, škofjeloškem, osrednji Sloveniji je največ težav povzročila voda, na vzhodu države pa veter. "Podiralo je drevesa, na celjskem je 17 tisoč odjemnikov ostalo brez elektrike. Tudi nekaj manjših zalitij je, vendar na vzhodu je največ težav povzročil veter, ki je odkril tudi nekaj streh," pove Srečko Šestan iz republiške uprave za zaščito in reševanje.
Kot je za Radio Slovenija povedal meteorolog Brane Gregorčič, so ponoči v Ljubljani izmerili rekordno količino padavin za oktober v več kot sto letih, saj je na kvadratni meter padlo kar 130 litrov dežja. Na Primorskem pa je pihala močna tramontana s sunki do 90 km/h.
Ruvalo drevesa in razkrivalo strehe
Če se je zahodni in osrednji del države soočal z deročo vodo in nanosti materiala, je imel vzhod težave s hudim vetrom. Gasilce in cestne delavce so klicali na teren zaradi številnih vetrolomov, veter je odkrival tudi strehe. Razkrilo je tudi Dom Danice Vogrinec v Mariboru, a kot pravi direktor Marko Slavič oskrbovancev ni bilo treba evakuirati in po njegovi oceni niti niso vedeli, da se razen neurja še kaj dogaja, saj je močan sunek vetra odkril streho nad kotlovnico.
"Naliv je namočil stene in tla, v požarni centrali pa je uničen elektronski sklop, ki ga bo potrebno zamenjati," pravi Slavič in dodaja, da kotlovnica, ki jo bodo zaradi ohladitve potrebovali, deluje, saj so opravili vse potrebne prevezave. Kakšna je škoda, še ne more oceniti, je pa večjo škodo preprečila tudi izjemno hitra intervencija gasilcev in vzdrževalcev doma, ki so uspeli kovinsko streho kljub močnim sunkom vetra pritrditi.