Slovenija
40 ogledov

Policiji zagodel tiskarski škrat

Dari Južna (Foto: Aleš Beno/Finance) Žurnal24 main
Policija zanika, da so se pri včerajšnjih preiskavah znova zmotili pri hišni številki. Prišlo naj bi do tiskarske napake pri pisanju enega izmed potrdil.

''Dejansko je včeraj prišlo do tiskarske napake pri pisanju enega izmed potrdil,'' pojasnjuje Drago Menegalija z GPU.

 

Policija nadaljuje preiskavo. V prihodnjih dneh bodo pregledali zaseženo poslovno dokumentacijo in zasežene elektronske nosilce podatkov.

 

Hišna preiskava je bila po njegovih besedah opravljena na naslovu s hišno številko 8, kakor je tudi odredilo sodišče. Tudi v zapisniku o izvedeni preiskavi je navedena številka 8. Pri pisanju potrdila pa je prišlo do tiskarske napake in je navedena številka 9.

Napake nista opazila
Vendar pa zaradi napake nihče ni podal pripombe, čeprav ta možnost obstaja. ''Potrdilo sta podpisala tako oseba, ki so ji bili predmeti v hišni preiskavi zaseženi, kakor tudi policist, ki je sestavljal potrdilo, ki napake nista opazila,'' je zapisal Menegalija.

 

Zavajanje tujine?
S strani Čeferina so se pojavili tudi očitki, da si je policija ''izmislila'' sum zlorabe položaja in pranja denarja, saj le zaradi suma pranja denarja ne bi mogli pridobiti dokumentacije iz tujine. Tako pa naj bi zavedli tujo državo in obšli zakon.

''Kvalifikacija kaznivega dejanja se skozi ves predkazenski postopek prilagaja vsebini in naravi zbranih obvestil. V konkretnem primeru policija od začetka preiskave zbira obvestila zaradi suma storitve kaznivega dejanja zlorabe položaja ali pravic ter pranja denarja. Podatki, ki so bili pridobljeni iz tujine, so bili pridobljeni v skladu z veljavno zakonodajo. Policija v konkretnem primeru ni zavajala tujih držav ali sodnih organov,''
pa odgovarjajo z GPU.

8 ali 9
"Policija je imela odredbo za hišno preiskavo za hišno številko 8, iz potrdila o zasegu predmetov pa izhaja, da so predmete zasegli na hišni številki 9, torej v prostorih, kjer niso imeli odredbe sodišča,"
  v zvezi z včerajšnjo preiskavo podjetij Darija Južne opozarja njegov zastopnik Aleksander Čeferin.

Brez tveganja za vlagatelje
Agencija za trg vrednostnih papirjev vlagatelje v družbah Perspektiva DZU in Perspektiva, d. d., obvešča, da je njihovo premoženje povsem varno, saj skladno z zakoni borznoposredniška družba lai banka ne more posegati po vrednosti papirjev. Agencija je družbi že pozvala, naj pojasnita, kako preiskava vpliva na njuno poslovanje. Družbi pa sta agencijo obvestili, da ''se tveganje poslovanja za stranke ni v ničemer spremenilo oziroma da tveganja za stranke zaradi tega ni. Družbi sta ne glede na dogodke poslovali nemoteno in bosta tako poslovali tudi v prihodnje''.

Kot je znano, so včeraj kriminalisti preiskali podjetji CGP in Perspektiva in zasegli nekaj dokumentacije, opravili pa so tudi nekaj hišnih preiskav. V središču preiskave je četrti najbogatejši Slovenec Dari Južna. Vzrok za preiskavo je sum zlorabe položaja in ponarejanja denarja.

Spomnimo, da so tudi ob preiskavi v primeru Igorja Bavčarja policisti zgrešili pravo številko. Policisti so imeli na sodni odredbi zapisano napačno hišno številko in so tako preiskovali prostor, za katerega sploh niso imeli sodne odredbe, je tudi takrat opozoril Čeferin.

Glede poročanj nekaterih medijev, da preiskava sega tudi v podjetja v tujino, in sicer v Liechtenstein, pa Čeferin odgovarja: "Kolikor jaz vem, policija ne preiskuje poslovanja tujih podjetij, so pa zahtevali iz tujih držav določeno dokumentacijo."

"Danes vse normalno"
"Preiskava je sinoči potekala nekje do 21. ure, danes pa delo poteka normalno. Vsi smo na svojih delovnih mestih,"
je za zurnal24.si danes povedala predstavnica za odnose z javnostmi novomeškega CGP Mateja Turk.

V Perspektivi, ki je v lasti Darija Južne in njegove žene Vesne Južne, pa pravijo, da Južna danes verjetno ne bo prišel v službo.

Donator in akviziter
Dari Južna, po rodu Belokranjec, je premoženje ustvaril skupaj z ženo Vesno, s katero se je poročil leta 1991. Tudi ona je tako kot Dari ekonomistka.

Par ima številna podjetja, ki sta jih začela ustanavljati v devetdesetih letih. Pred tem je moral Južna kot štipendist metliškega Kometa odslužiti štipendijo v tem podjetju, kjer pa je izredno hitro napredoval v finančnega direktorja. Še prej pa je štipendijo dopolnjeval z denarjem, ki ga je zaslužil kot akviziter.

Z ženo imata dva otroka, ravno zaradi sina pa del zaslužka dajeta v dobrodelne namene, kot je v enem izmed televizijskih nastopov razkril Južna. Ko je bil sin star tri leta, se je skoraj utopil, a ga je rešil nek moški. V zahvalo sta se zato odločila, da bosta dobrodelna. Zaradi še enega Belokranjca, nekdanjega generalnega sekretarja Rdečega križa Mirka Jeleniča, pa sta Dari in Vesna Južna tudi redna donatorja Rdečemu križu.

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.