Veliko različnih predmetov se nabere po policijskih postajah v Sloveniju, državljani namreč ob najdi neznanih koles, denarnic, mobilnih telefonov pokličejo policiste, kar je pravilno. "Dolžnost najditelja je, da o najdbi predmeta takoj obvesti lastnika, če ga ne pozna, pa to prijavi policiji," na Facebook strani prebivalce obveščajo policisti s Policijske uprave Koper ( PU Koper).
Če policija v roku enega leta ne izsledi lastnika, lahko najditelj pridobi lastninsko pravico, če tega ne želi, pa predmete Finančni urad Republike Slovenije proda na javni dražbi.
Na PU Koper ob tem izpostavljajo, da policije ni treba obveščati v primeru najdbe uničenih delov koles, rabljenih umazanih oblačil, raztrganih praznih denarnic in podobnih stvari." Ko je vrednost najdenih predmetov neznatna, ni potrebno obveščati policije. Lahko jih preprosto vržete v smeti," so zapisali.
Prav tako opozarjajo, da si najditelj ne sme prilastiti najdbe. V tem primeru gre za kaznivo dejanje prilastitve, ki se ga lahko kaznuje denarno ali z zaporom do enega leta.
Policija najdene stvari vnese v posebno evidenco, ki je dostopna prek spleta, na povezavi https://www.policija.si/apps/predmeti/index.php#/. Državljani lahko preko omenjene spletne strani preverijo, ali se v evidenci nahajajo tudi njihovi izgubljeni predmeti.
dezurni@zurnal24.si
In kako uspešna je policija v iskanju lastnikov ?