“Delo je zahtevno, plačano pa je premalo,” je izjava študentke, ki je pred kratkim delala v lokalu v centru Ljubljane. “Zaposlenih je primanjkovalo ves čas in ker se veliko lokalov zanaša samo na študente, kadra pogosto primanjkuje. Študenti imamo na prvem mestu študij in med letom nimamo časa, da bi toliko delali,” je povedala študentka.
“Odločila sem se, da ne bom več delala, ker je bilo delo plačano premalo v primerjavi s tem, koliko ga je bilo,” je še dodala. V lokalu, kjer je delala, je bila urna postavka 6,30 evra neto.
Največ povpraševanja po strežbi, ponudbe pa ...
Na spletni strani študentskega servisa so zapisali, da je minimalna urna postavka za študentsko delo 6,17 evra bruto oziroma 5,21 evra neto. Med oglasi za delo, ki so objavljeni na njihovi spletni strani, je trenutno največje povpraševanje po strežbi. Urne postavke se gibljejo od deset evrov neto do 5,21 evra neto, odvisno od delovnega časa, nočni lokali imajo boljše plačilo.
V restavraciji na obrobju centra Ljubljane nam je druga študentka zaupala, da imajo ves čas problem s številom zaposlenih. Ona razvaža hrano in pravi, da morajo včasih ukiniti dostavo, ker ni dovolj delovne sile.
Za dostavo se zanašajo samo študente. “Ko pride dan, ko nihče od nas nima časa, morajo dostavo ukiniti ali pa prosjačijo nekoga od nas, da bi vseeno prišel delat.” Urna postavka v tej restavraciji je šest evrov neto in tudi ob takšnem pomanjkanju kadra nihče ne pomisli, da bi jo bilo potrebno zvišati.
Tam, kjer je dobro plačilo, delavci so
Primer lokala, ki s številom zaposlenih nima nobenih težav, najdemo le nekaj minut iz mestnega jedra. Študent nam je povedal, da je v lokalu poleg študentov veliko osebja redno zaposlenega ali pa so zaposleni kot samostojni podjetniki in jim delo v gostinstvu predstavlja glavni dohodek.
Na ta način se lokal izogne »študentski negotovosti«. Poleg tega v lokalu nudijo tudi dobro plačilo, ki se sicer razlikuje glede na uro dela, vendar v povprečju znaša 9,88 evra bruto oziroma 8,35 evra neto.
Kriva je tudi korona
Še en problem dela v gostinstvu je za Ljubljana info povedal Asmir Havzija iz lokala Divine: “Delavce je težko dobiti, odkar je prišla korona, pred tem je bilo normalno. Gostinstvo je bilo zaradi korone zaprto dve leti, in kdor ni imel redne pogodbe, je dobil odpoved. Mladina se ne počuti več varno, da bi prišla delat v gostinstvo. Mislim, da je to glavno. Ljudi je ogromno, delavcev pa ni.”
Natakarica iz lokala na Mestnem trgu pa je za Ljubljana info povedala, da verjame, da bi bilo za pridobitev dodatne delovne sile potrebno zvišati plače in ponuditi nagrade za delo.
dezurni@styria-media.si
vcasih smo rekli: malo denarja, malo muzike
Če bodo plače mizerne, tudi potrošnje ne bo in trgovine se bodo lahko samo še zapirale.
v tej državi se po 30 tih letih se nekateri še očitno niso odločili kaj bi radi imeli... in smo spet na pragu nekega socializma, ki samo pobira, pa dobr svet je že tako v riti ... drugače pa uravnati… ...prikaži veči prag preživetja, potem pa nagrajevanje... vse kar je pod 10€ neto za uro delo, je beračija in beda... vlada se ukvarja z energijo, medtem ko ne vidi kaj se dogaja s cenam hrane ... cene bodo eksplodirale, al pa ne bo določenih artiklov, nekaj let nazaj ni nihče vedel da bo taka štala, zdej pa je