Za množične pomore čebel v Pomurju v zadnjih dneh je po prvih analizah kriv klotianidin, ki so ga našli na semenu koruze, so ugotovili na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.
Inšpektorji na delu
Od torka dalje bo zato kmetijska inšpekcija ob pomoči veterinarske uprave na kmetijskih gospodarstvih preverjala izvor semena koruze, njegovo pravilno obdelanost in način sajenja koruze. Nacionalni veterinarski inštitut in Veterinarska uprava RS pa bosta pripravila priporočilo za krmljenje čebel v sušnih razmerah in obdobju cvetenja oljne ogrščice.
Še analize mrtvic
"Prve analize, ko smo ugotovili, da je šlo za semena koruze, so končane. Zdaj sledi še analiza mrtvic oziroma mrtvih čebel, ki pa traja nekoliko dlje," je za zurnal24.si pojasnil Sašo Vöröš, svetovalec za odnose z mediji na kmetijskem ministrstvu.
Nove izsledke analiz naj bi javnosti predstavili na petkovi novinarski konferenci.
Krivo je lahko tudi "kaj novega"!
Na Čebelarski zvezi Slovenije sicer pozdravljajo prizadevanja pristojnih, a poudarjajo, da to ni dovolj in se obenem sprašujejo, ali je za takšno katastrofo res krivo samo tretirano seme koruze. "Bojimo se, da s prstom kažemo na kmete in na nepravilno setev, v resnici pa je lahko krivo kakšno na novo registrirano fitofarmacevtsko sredstvo," je opozoril predsednik čebelarske zveze Boštjan Noč.
Pri tem čebelarji omenjajo primer novega fitofarmacevtskega sredstva, ki je letos dobil dovoljenje za uporabo, Biscaya. "Kako lahko oglašujejo uporabo tega sredstva v času cvetenja, ko pa je glede na 6. člen Pravilnika o dolžnostih uporabnikov fitofarmacevtskih sredstev to prepovedano? Škropljenje s sistemičnimi insekticidi med cvetenjem ni dovoljeno. Znano je, da ima družina nikotinamidov sistemični učinek. Tega naj se zavedajo vsi uporabniki fitofarmacevtskih sredstev," opozarjajo v zvezi.
Mnogi koruze še niso sejali
Če je vzrok pomorov tretirano seme koruze, čebelarji pozivajo pristojne, naj takoj prepovejo vsakršno sejanje tako tretiranega semena, saj v mnogih delih Slovenije koruza še ni bila posejana.
"Ne dopustite nadaljnjih pomorov čebel in ostalih opraševalcev ter ne dopustite, da tak zrak še vnaprej vdihavamo ljudje! Sedaj, ko vemo za vzroke pomorov čebel, tudi točno vemo kdo in kako lahko prepreči nadaljnje pomore čebel in zastrupljanje ostalih opraševalcev ter ljudi. Kmetom, ki so kupili tako tretirana semena pa zagotovite nadomestna semena. Sedaj izgovori niso več možni. Prav tako Čebelarska zveza Slovenije zahteva takojšnjo prepoved vseh fitofarmacevtskih sredstev, ki preko tretiranih semen ubijajo čebele in ostale opraševalce (Gaucho in Poncho). Zgledujmo se po državah, ki so to že storile," so še sporočili iz čebelarske zveze.