Slovenija
12 ogledov

Počasna selitev bolnikov

Aljoša Rojec pravi, da naj bi se večina oddelkov dokončno preselila še v tem mes Žurnal24 main
Pri gradnji novega onkološkega inštituta je prišlo do nepotrebnih zamud zaradi neorganiziranega izvajanja projektov.

Prihodnji ponedeljek naj bi bila končno tudi javnosti predstavljena končna ocena gradnje novega onkološkega inštituta in imena posredno ter neposredno odgovornih za zamike v tem projektu, ki se je vlekel več kot desetletje. Večina oddelkov z izjemo kirurgije naj bi se sicer dokončno preselila še v tem mesecu, kirurgija pa v prvem tednu oktobra, je na današnji novinarski konferenci pojasnil generalni direktor Onkološkega inštituta Aljoša Rojec.

Predsednik stalne delovne skupine za spremljanje reševanja odprtih vprašanj na področju onkologije, zdravnik in predsednik Zveze slovenskih društev za boj proti raku Borut Štabuc, je na današnji novinarski konferenci poudaril, da se nobena investicija v zdravstvu ne bi smela voditi tako, kot se je ta. Po njegovih besedah so člani delovne skupine pregledali tudi poročilo o supernadzoru, ki ga je po naročilu ministrstva opravilo podjetje Loka Inženiring, in že v tem poročilu so jasno opredeljeni odgovorni za zavlačevanja v tem projektu.

Stalna delovna skupina je že na svojem prvem sestanku ugotovila, da so v času od 1. junija lani do 1. junija letos vse aktivnosti na tem projektu zastale, je danes dejal Štabuc. Kot primer je navedel, da klimatske naprave niso delovale kar tri leta. Vse zasluge za to, da se je projekt dokončanja nove stavbe končno premaknil z mrtve točke, je Štabuc danes pripisal društvom onkoloških bolnikov.

Kljub temu pa so že prve tedne po začetku dela skupine, ki jo je nekdanji minister za zdravje Andrej Bručan imenoval maja, uspeli doseči, da so klima naprave popravili in zagnali, vodovodni sistem pa saniral, je navedel Štabuc.

Po Štabucevem mnenju je do zavlačevanja pri gradnji novega onkološkega inštituta prišlo tudi zaradi drugih investicij v zdravstvu, kot so nova pediatrija, ORL in nevrologija. In sicer zato, ker se ni najprej zaključil en projekt, preden se je začel nov. Kljub temu sedaj nobena stvar ne more več preprečiti selitve bolnikov, je prepričan predsednik delovne skupine. Selitev sicer poteka počasneje, kot so mislili, a razlog je po njegovih besedah to, da nova oprema zahteva tudi dodatno izobraževanje zaposlenih, da jo bodo znali uporabljati.
Predstavnica Slovenskega združenja za boj proti raku dojk Europa Donna Mateja Duhovnik je od Rojca želela izvedeti, ali so že ocenili, koliko višji bodo stroški vzdrževanja nove stavbe, izpostavila je "potratne" steklene fasade in kako drago bo ogrevanje ali hlajenje prostorov v taki stavbi.

Rojec je glede tega pojasnil, da je bila odločitev za takšen izgled stavbe sprejeta pred desetimi leti in na to ne morejo več vplivati. Opozoril pa je, da bo v novi stavbi bistveno več zahtevne opreme, ki potrebuje tudi veliko energije za delovanje, zato bodo morali sprejeti tudi višje stroške. Ob tem je Rojec poudaril, da ima nov onkološki inštitut eno boljših oprem v Evropi.

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.