Skupina znanstvenikov v Children's Hospital Boston in Harvard Stem Cell Institute je s pluripotentnimi celicami, pridobljenimi iz kože, uspela ustaviti staranje, ki je posledica redke genetske bolezni dyskeratosis congenita. Gre za redko bolezen, pri kateri pacienti, običajno med 10. in 30. letom starosti, prezgodaj osivijo, skrivenčijo se jim nohti, pojavi pa se tudi visoko tveganje za rakava obolenja.
S spremembo celic, ki so jih odvzeli pacientom in jih nato spremenili v pluripotentne celice, pa so nehote ugotovili, da so spremenili enega ključnih simptomov pri bolezni celic. Pri tej bolezni celice namreč izgubijo encim telomerazo, ki ohranja telomere. Ti so majhne "kapice“ na koncu kromosomov, ki držijo skupaj DNK. S krajšanjem telomerov se začne celica starati in umirati.
Telomeraza ima pomembno funkcijo tudi pri razvoju rakavih celic, saj jih naredi "nesmrtne“, zaradi česar se lahko nezadržno množijo. Gen, imenovan TERC, pomaga pri ohranjanju telomerov in znanstveniki menijo, da ta gen uporabljajo tudi rakave celice.
Ko so znanstveniki kožne celice bolnikov z dyskeratosis congenita spremenili v pluripotentne celice, so ugotovili, da sam proces obnovi telomere v celicah. Te so imele tudi trikrat toliko gena TERC kot prvotne, bolne celice. Tako zgolj sama transformacija celic v pluripotentne celice pomaga obnoviti njihove telomere in s tem zaustavi tudi velik del procesa staranja.
Skupina raziskovalcev sicer ob tem opozarja, da niso odkrili vrelca mladosti, a so vseeno ponovili del tega, kar človeška vrsta uporabi, da se v vsaki generaciji pomladi.