Slovenija
20173 ogledov

Po neuspešni mediaciji se je oglasila Bojana Beović

Bojana Beović Saša Despot
Predsednica zdravniške zbornice Bojana Beović je v odzivu na neuspelo mediacijo med Fidesom in vlado dejala, da je obravnava zdravništva s strani odločevalcev zadnje čase neverjetna in ne sproža prijetnih občutkov. V zdravniškem društvu pa opozarjajo, da predolga stavka škodi javnemu zdravstvu. Oboji od odločevalcev pričakujejo konkretne poteze.

"Težko vam rečem, ker podrobnosti mediacije ne smem, ne morem poznati, ampak verjetno ni bilo volje ne na eni ne na na drugi strani," je na novinarsko vprašanje glede neuspešnosti mediacije med zdravniškim sindikatom Fides in vlado v današnji izjavi za medije odgovorila predsednica Zdravniška zbornice Slovenije Bojana Beović. Zdravniki po njenih besedah čutijo, da družba sploh ni zainteresirana, da bi zdravstvo ohranjala v dobri kondiciji.

Kot je dodala, je vlada med zdravniško stavko vztrajala na "zadevah, ki za zdravnike niso bile sprejemljive". Po njenih besedah ne gre za velike zahteve, pač pa za spoštovanje dogovorjenega.

Na vprašanje, kje vidi možnosti za rešitev spora med vlado in Fidesom, je odgovorila, da v konkretnih potezah odločevalcev, ki morda ne bi bile odgovor na stavko, pač pa bi jih zdravniki sprejeli kot signal, da je odločevalcem mar. Dodatno je pojasnila, da ne gre le za finančne učinke.

Zavzela se je za zdravstveni steber znotraj sistema plač v javnem sektorju, ki bi vključeval tudi druge poklice v zdravstvu in bi reševal stanje zdravstva.

"Nobeni bolezni ne koristi, če se odlaga začetek zdravljenja"

"Slovensko zdravniško društvo že od začetka stavke podpira legitimne zahteve sindikata Fides za spoštovanje podpisanih dogovorov v letih 2022 in 2023. Predolga stavka škodi bolnikom, saj nobeni bolezni ne koristi, če se odlaga začetek zdravljenja za več mesecev," pa so o neuspeli mediaciji za STA poudarili v društvu.

Predolga stavka po njihovih besedah škodi tudi javnemu zdravstvu, saj se v času stavke bolniki preusmerjajo od javnih k zasebnim izvajalcem. V zasebni sektor, kjer se izvajalci ravnajo po zakonu o gospodarskih družbah in lahko prosto po tržnih zakonitostih oblikujejo cene dela in storitev, pa se seli tudi pomemben del najboljših zdravnikov, so dodali.

Podcenjenost zdravniškega dela v javnih zavodih tako postaja očitna, zavodi pa po zakonodaji, ki izvira iz leta 1993, nimajo vzvodov, da bi odhode bolnikov in zdravnikov iz javnih zavodov stroškovno učinkovito zadržali, so opozorili.

Rešitev bo po njihovi oceni spoznanje zdravstvene politike, da brez dodatnega dela obstoječih zdravnikov, ki so na voljo v državi, ni možno kakovostno in v sprejemljivem času oskrbeti vseh, ki zdravniško pomoč ta hip potrebujejo. Zdravniki, ki so doslej to delali, so bili zasmehovani s pejorativnim nazivom "dvoživke".

Politika mora najti ustrezne rešitve

"Žal je le z dodatnim delom zdravnikov preko njihovega zakonitega rednega delovnega časa možno pomagati vsem bolnim državljanom v Sloveniji v razumnem času," so navedli. Na zdravstveni politiki je, da najde ustrezne rešitve in spozna vrednost opravljenega dela preko rednega delovnega časa. Tudi na tem področju sledimo evropski ureditvi, so še sporočili iz društva.

Vlada ter Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides sta v torek sporočila, da je bila mediacija neuspešna. Kljub velikemu trudu mediatorjev in pogajalcev, njihovim prizadevanjem ter iskreni izmenjavi stališč, udeleženca nista uspela uskladiti rešitve stavkovnih zahtev, sta navedla vlada in zdravniški sindikat.

Fides stavka od 15. januarja. Zahteva ureditev plačnega sistema zdravnikov v posebnem zdravstvenem stebru, določitev karierne poti zdravnika in odpravo plačnih nesorazmerij vključno z dvigi plač starejšim zdravnikom. Stavka zdravnikov, ki traja 13. teden, je že postala najdaljša zdravniška stavka v Sloveniji doslej.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 20
  • samo.jst 07:02 12.april 2024.

    Javnosti ni jasno kako lahko nekdo na 40h osnove naredi se 16+ v primarnem zavodu, socasno pa dela se v dveh drugih klinikah, je v kaksnem upravnem svetu ali odboru in izvaja se svetovanja preko lastnega popoldanca...pri tem pa ima ...prikaži več dva froca zeno in psa in naredi letno 3000+ km s kolesom.

  • jakec1575 22:32 10.april 2024.

    20% je zdravnikov v fidesu

  • jakec1575 22:32 10.april 2024.

    beovicka. narod je spoznal, da ce se da zdravnike v turnuse, jih je dovolj in ne stepajo nadur, pa se manj okoli hodijo. win win.