Ko bomo na starost želeli v dom, bomo morali po novem iz svojega žepa plačevati 230 evrov na mesec; ne glede na zahtevnost potrebovane oskrbe. Stroške nad tem zneskom pa bo krilo novo osnovno zavarovanje za dolgotrajno oskrbo. To je ena od novosti predloga zakona o dolgotrajni oskrbi, ki ga bodo na ministrstvu za delo razkrili jutri, veljati pa naj bi začel predvidoma šele leta 2013.
Prispevki bodo enaki
Predlog predvideva novo osnovno zavarovanje za dolgotrajno oskrbo, ki bi ga vsak mesec v višini 1,32 odstotka svojih bruto dohodkov plačevali vsi, trdi več virov. Pojasnjujejo, da bi bilo to sicer po imenu novo zavarovanje, dejansko pa bi šlo za prerazporeditev dela sredstev, ki jih že zdaj plačujemo za zdravstveno ter pokojninsko in invalidsko zavarovanje.
Dopolnilno. Dopolnilno zavarovanje za dolgotrajno oskrbo bo država uredila s posebnim zakonom, ki naj bi bil prav tako končan predvidoma do leta 2013.
Premija. Kot nam je neuradno povedal poznavalec iz zavarovalniških krogov, bi se cene mesečnih premij lahko gibale tudi nad 50 evri, če se bodo za zavarovanje odločali predvsem starejši, mladi pa ne.
Ko bomo potrebovali najmanj štiri ure oskrbe na teden, bomo skupaj s tako imenovanim koordinatorjem na izpostavi zavoda za zdravstveno zavarovanje izdelali individualni načrt potrebovanih storitev in se odločili, ali želimo v dom za starejše ali ostati doma. Ne glede na to, ali bo naša oskrba po oceni koordinatorja znašala 500 ali tisoč evrov na mesec, kolikor zdaj denimo stanejo storitve v javnih domovih, bomo morali na mesec za oskrbo sami plačati 230 evrov (socialno šibkim bo to sicer poravnala občina). Kar bo več, bo izvajalcem oskrbe plačala zavarovalnica. Za oskrbo v domu bomo morali sami plačati tudi nastanitev in hrano, kar naj bi stalo med 330 in 390 evri na mesec.
Starostniki, ki bodo želeli ostati doma in bodo zanje skrbeli sorodniki, sosedje ali prijatelji, pa bodo dobili denarno nadomestilo. To naj bi, kot smo neuradno izvedeli, znašalo 40 odstotkov uradne cene pomoči na domu (19 evrov na uro). Če bi torej oskrba na domu za nekoga, ki na mesec potrebuje 40 ur pomoči, pri formalnem izvajalcu stala 760 evrov, bi oskrbovanec, ki bi ostal doma, od zavarovalnice za tako domačo oskrbo dobil 304 evre na mesec.
Za novo zavarovanje bodo pristojne posebne enote Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZSSS), ki bodo imele enako prijavno-odjavno službo kot stari ZZZS, vendar ločen finančni račun.