Slovenija
45 ogledov

Petnajst let od potresa v Posočju

Posledice potresa v Posočju Žurnal24 main
Letos mineva petnajst let, kar so se na velikonočno nedeljo, 12. aprila 1998, zatresla tla v Posočju. Država je obnovo, za katero je namenila 100 milijonov evrov, končala v desetih letih, so ob obletnici sporočili z ministrstva za kmetijstvo in okolje.

Potres z magnitudo 5.6, intenzitete med sedmo in osmo stopnjo po evropski potresni lestvici je z prizadel naselja v šestnajstih občinah zahodne in severozahodne Slovenije.

V potresu je bilo poškodovanih kar 4055 različnih objektov, kasneje obnovljenih pa 1829. Največji delež predstavljajo stanovanjski, poslovni in gospodarski objekti, iz posebnega programa "profanih in sakralnih kulturnih spomenikov" pod strokovnim vodstvom spomeniškovarstvene službe pa je bilo v celoti obnovljenih 156 stavb, med temi 52 cerkva, 102 profani stavbi ter 61 zunanjščin trških jeder in štiri pašne planine.

Izvedene so bile gradbene sanacije manjših poškodb na objektih, v primeru hujših poškodb so bile izvedene bolj in manj zahtevne rekonstrukcije, nepopravljivo oziroma prekomerno poškodovane objekte pa je bilo treba porušiti in zgraditi nadomestne objekte. Zelo težki so bili koreniti posegi, ki so se izvajali v notranjosti objektov, ker so motili bivanje ljudi ali celo zahtevali njihove preselitve. To je bilo zlasti hudo, ko je bila tovrstna obnova potrebna v objektih, kjer so bivali starejši ljudje.

Potres leta 2004 obnovil poškodbe

Žal je isto območje prizadel potres tudi julija 2004. Takrat je povzročil škodo na nekaterih že saniranih objektih, na objektih, ki še niso bili sanirani po potresu 1998, pa tudi na objektih, ki niso bili poškodovani leta 1998. Obnova po potresu 2004 še vedno poteka in bo predvidoma zaključena 2016.

Na okoljskem ministrstvu so prepričani, da so bile pomembne tudi posredne posledice popotresne obnove. Potres je namreč spodbudil oblikovanje in sprejem zakona in drugih splošnih predpisov, s katerimi je država uredila skupne in splošne pogoje trajnega odpravljanja posledic elementarnih nesreč, saj ob potresu leta 1998, v Sloveniji takega zakona še ni bilo.

Kot izredno pomembna rešitev za hitro in učinkovito obnovo posledic elementarnih nesreč se je po prepričanju ministrstva pokazala tudi ustanovitev državne tehnične pisarne na območju potresa. Vlada RS jo je ustanovila za lažjo organizacijsko, informacijsko in tehnično pomoč pri odpravi posledic potresa ter operativno vodenje postopkov popotresne obnove na prizadetem območju.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.