Kriminalisti so v zadnjih mesecih zaznali več prijavljenih kaznivih dejanj goljufij v zvezi spletnega trgovanja.
Trgovci, ki se večinoma predstavljajo kot fizične osebe, komunicirajo v angleškem jeziku preko elektronske pošte, hkrati pa se izogibajo komunikaciji po telefonu ali osebnemu srečanju. Kot sredstvo plačila tujci največkrat predlagajo ček ali obliko hitrega nakazila denarja, kjer je prejemnika oziroma pošiljatelja skoraj nemogoče izslediti. Tujci pri slovenskih spletnih uporabnikih, ko dejansko pride do spletne prevare, izkoristijo njihovo neizkušenost, nepazljivost in nepoznavanje možnosti prevar.
Prejšnji
-
Praktični nasveti pri spletnem trgovanju, predvsem z tujci:
-
v kolikor tuj trgovec uporablja za komuniciranje elektronsko pošto, naj domači trgovci zahtevajo komunikacijo tudi po telefonu.
-
če tujec vztraja pri komuniciranju preko elektronske pošte, zahtevajte, da uporablja elektronski naslov dodeljen pri njegovemu ponudniku internetnih storitev.
-
v kolikor enemu izmed trgovcev medsebojna razdalja med kraji bivanja ne predstavlja težav, naj vztrajajo pri osebnem srečanju.
-
namesto čeka in hitrega nakazila naj raje uporabljajo osebno izročitev denarja, nakazilo preko sistema PayPal ali nakazila na transakcijski račun.
-
naj ne pošiljajo slik osebnih dokumentov ali prometnega dovoljenja. Pri slikah vozil naj prekrijejo registrske številke.
-
preko spletnih iskalnikov in javno dostopnih imenikov naj preverijo ime in priimek, naslov elektronske pošte in telefonsko številko.
-
v kolikor gre za pravne osebe naj preverijo naziv, davčno številko preko domačih in tujih poslovnih registrov ali preko poslovnih partnerjev v tujini.
-
za nasvet se pozanimajo na kakšnem spletnem forumu.
-
pozorni naj bodo na sumljivo nizke cene predmetov trgovanja, ki so lahko do nekajkrat nižje kot so realne cene podobnih predmetov.
-
v kolikor tujci ponujajo za plačilo predmeta ček na katerem je zapisan nekajkrat večji znesek od cene predmeta, gre skoraj zagotovo za ponarejen ali nekrit ček.
-
naj ne pošiljajo svojih osebnih podatkov, podatkov o naslovu bivanja, št. transakcijskega računa, preko elektronske pošte.
-
naj poskrbijo za antivirusno programsko opremo in jo redno posodabljajo.
-
naj zahtevajo od prodajalca, da poslika predmet isti dan in pošlje original sliko, iz katere je razviden datum nastanka slike.
Naslednji1 od 14
Druga pogosta oblika poskusov internetnih goljufij so obljube in obvestila o navideznih denarnih nagradah in zapuščinah, ki naj bi jih prejemniki takih sporočil zadeli v nekakšnih nagradnih igrah. Največkrat gre za nezaželena sporočila, v katerih tujci od oškodovancev zahtevajo razne osebne podatke. Tovrstna sporočila se po spletu pošiljajo v ogromnih količinah, zato je verjetnost goljufije in naivnosti pri tovrstnih lažnih ponudbah oziroma nagradah pri prejemnikih sporočil toliko večja.
Pred nakupom se posvetujte
V kolikor bodo spletni uporabniki še vedno v dvomu ali bi nek nakup ali prodajo realizirali, naj se pred tem posvetujejo z osebo, ki ima izkušnje s spletnim trgovanjem. Če kljub temu pride do kaznivega dejanja goljufije ali poskusa le-te, naj nemudoma zavarujejo, shranijo elektronsko korespondenco na nosilce podatkov, sporočila natisnejo, si zabeležijo ostale koristne podatke in zadevo prijavijo policiji.