O napovedanih spremembah zakona o varnosti v cestnem prometu smo že večkrat pisali, v luči včerajšnje tragične nesreče v Kočevju pa smo na ministrico Kresalovo naslovili vprašanje glede treznjenja opitih voznikov v prostorih policijskih postaj. Kot je znano, je bil povzročitelj včerajšnje nesreče v Kočevju, ki je do smrti povozil dva pešca, domnevno opit. Potrdila o tem še čakamo, je pa dejstvo, da je bil nekaj pred tem s strani policije že pridržan zaradi vožnje v opitem stanju. Ravno to pridržanje pa naj bi iz novega zakona – oziroma štirih, ki bodo urejali to področje – umaknili.
"Pridržanja nova zakonodaja nikakor ne bo ukinila. Razprava poteka zgolj o pogojih za tak odvzem prostosti, saj smo s strani strokovne javnosti dobili pripombe na trenutno ureditev, prav tako pa Ustavno sodišče presoja ustavnost tega dela zakona. Razmišljanja gredo le o tem, da bi policist na kraju dogodka na podlagi okoliščin moral imeti možnost oceniti, ali je pridržanje primeren ukrep ali ne oziroma ali lahko na drug način prepreči voznikovo udeležbo v prometu," odgovarja ministrica Katarina Kresal.
Kako bi bilo to videti v praksi? Če bi imel opit voznik v avtomobilu sovoznika, bi ga ta lahko odpeljal na treznjenje domov. Torej – kar se tiče tega zakonskega dela – lahko vseeno ugotovimo, da ga spremembe rahljajo. Pri tem ministrica vendarle poudari, da "predlog nove zakonodaje prinaša tudi možnost začasnega odvzema vozniškega dovoljenja (do zaključka postopka o prekršku) in prednostno obravnavo teh prekrškov".